E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Konsiderohet si mbështetes i Gylen, Turqia dënon gazetarin me 1,406 vite burg

Një gjykatë në Stamboll ka dënuar me 1.406 vite brug ish-drejtuesin e televizionit  “Samanyolu”, Hidayet Karaca.

I konsideruar si pjesë e Lëvizjes Gylen, Karaca ishte një ndër 88 të pandehurit, të cilët akuzohen për komplote dhe fiksim të rezultateve të ndeshjeve në kampionatin turk, shkruan Cumhuriyet.

Karaca ka qenë drejtor i televizionit “Samanyolu” deri në vitin 2015 ku edhe u arrestua nga policia me akuzën se ishte mbështetës i Gylen.

Ai  u dënua për akuzat e “shkeljes së konfidencialitetit”, “falsifikimit të dokumenteve” dhe “shpifjes” me arsyetimin se lëvizja FETO krijoi një komplot, në lidhje me rezultatet e disa ndeshjeve, çështje e cila ka vazhduar që nga viti 2016, nga Gjykata e Lartë Penale e Stambollit.

Të gjitha mediat e akuzuara sit ë lidhura me lëvizjen Gylen janë mbyllur, ndërkohë që gazetarët janë burgosur për shumë vite.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...