E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Kongresmeni i kërkon DASH-it informacionet mbi Sali Berishën, ja letra zyrtare

Ndihmës Sekretarit të Përkohshëm Naz Durakoğlu

Departamenti i Shtetit

Zyra e Çështjeve Legjislative

Washington, DC 20520

I dashur Ndihmës Sekretar i Përkohshëm Durakoğlu,

Departamenti i Shtetit i SHBA-së njoftoi së fundmi sanksione kundër ish-Presidentit dhe Kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha, duke përmendur përfshirjen në korrupsion të rëndësishëm.  Sipas këtyre sanksioneve, Berisha, gruaja dhe fëmijët e tij janë të ndaluar të udhëtojnë në Shtetet e Bashkuara.  Sali Berisha historikisht ka pasur marrëdhënie të forta me udhëheqësit e SH.B.A.-së, duke bërë që shumë njerëz të vënë në dyshim këtë vendim të papritur.

Pas mundësisë për të diskutuar këto sanksione me Sekretarin Blinken sot në një seancë dëgjimore të Komisionit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, unë kërkoj qasje në të gjitha informacionet në të cilat Departamenti i Shtetit është mbështetur për të formuar bazën për këtë përcaktim publik kundër Berishës dhe familjes së saj.  Gjithashtu, unë kërkoj një shpjegim të hollësishëm të procesit të ndjekur nga Departamenti i Shtetit për të përcaktuar këtë rast.  Faleminderit për vëmendjen tuaj për këtë çështje të rëndësishme. Unë jam duke pritur përgjigjen tuaj.

Sinqerisht, Lee Zedlin, anëtar i Kongresit

/Tirana Today

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...