E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Kolesteroli dhe trigliceridet, lëng kungulli për të shpëtuar

Ushqimi i yndyrshëm apo ngrënia e pakontrolluar shkakton kolesterol në enët tona të gjakut, duke rritur ndjeshëm rrezikshmërinë nga sëmundjet e zemrës. Por si luftohen kolesteroli dhe trigliceridet? Mjekët shprehen se lëngu i kungullit, pra  100 – 200 gram kungull, mund të jetë një ndihmë që enët e gjakut të pastrohen. Madje, sipas mjekëve, lengu i kungullit bio ka rezultuar efektiv jo vetëm në normalizimin e nivelit të kolesterolit në gjak, por edhe çrregullime të tjera, si masën e glukozës, lipideve dhe triglicverideve.

Si përgatitet pija e kungullit

Së pari duhet  kungull i papërpunuar dhe bio.  Merret  100-120 gram prej tij, përzihet duke i shtuar pak ujë dhe pihet çdo mëngjes, 15-20 minuta para vaktit të mëngjesit, për 4 javë. Ky ilaç natyral është i shkëlqyer për procesin e pastrimit të arterieve. Mjekët thonë se, përdoruesit e kësaj kure kanë dëshmuar efekte pozitive dhe asnjë efekt anësor!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...