E diel, 23 Janar, 2022
0.5 C
Tirana

Këshilla, si t’i shpëtojmë mbytjes në det

Në këto ditë vere të gjithë duan freskinë e detit, por ky det çdo ditë merr jetë njerëzish. Të gjithë që preferojnë bregdetin duhet të kenë parasysh disa rregulla, në mënyrë që askush mos shkojë drejt fatalitetit. 

Ja disa prej rregullave që duhet të ndiqni gjatë kohës që jeni në det

1-Mos hyni në det pasi keni pirë alkool, keni ngrënë ushqim, jeni nxehur apo djersitur nga vapa
2-Mos u hidhni menjëherë në ujë pa u ambientuar
3-Mos sfidoni dallgët dhe mos hyni në det nëse ato janë më të mëdha se 20 inch/ 50cm
4-Shmangni thellësinë ujore të paeksploruar paraprakisht
5-Sigurohuni për vendodhjen e rojes bregdetare dhe mësoni instruksionet si të komunikoni me të në rast nevoje
6-notoni paralel me bregun
7-Mos ju afro një personi që po mbytet nëse nuk di ta ndihmosh
8-Nëse doni të notoni të sigurtë mbani lopata në këmbë
9-Mos notoni kurrë vetëm
10-Kurrë mos i beso një dysheku ajri, krahëzave apo kamardareje të pa çertifikuar si mjet shpëtimi
11-Mos merrni në varkë të mitur pa jelekë shpëtimi
12-Mos i ndani sytë nga të mirurit në ujë

13-Shmangni ujin nëse vëreni rrufe apo përkeqësim të motit dhe shtim të erës
14-Mos ju kundërvini me not një rryme ujore
15-Sigurohuni paraprakisht për thellësinë e ujit nëse keni zgjedhur të hidheni nga lartësitë
16-Shmangni kokën si kontaktin e parë me ujin
17-Shmangni panikun në ujë
18-Tregoni vigjilencë nga mjetet lundruese afër jush
19-Mos tregoni vetëbesim nëse keni patologji që ju rrezikojnë në ujë
20-Mbani pajisje të dallueshme zhytje amatore
21-Kontrolloni frymëmarrjen tuaj dhe shmangni ujin e kripur në rrugët e sipërme të frymëmarrjes
22-Bëhu hero për aq sa të takon dhe për sa është e mundur pa u martirizuar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sulm ajror në burgun e Jemenit, të paktën 70 të vrarë

Të paktën 70 njerëz u vranë në një sulm ajror në një burg, dhe të paktën tre fëmijë vdiqën në një bombardim të veçantë,...

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi...

Caktohet data për zgjedhjet në FSHF

FSHF u ka dhënë fund dilemave, pasi është caktuar data e zgjedhjeve për president. Federata Shqiptare e Futbollit, i ka dhënë fund dyshimeve rreth...

Kosova sërish vend i rrezikut të lartë për Gjermaninë

Varianti Omikron ka shtuar ndjeshëm shifrat e infektimeve në Kosovë. Nga dita e dielë (23.01; 00:00) Kosova futet sërish në listën e vendeve të...

Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" nga SHBA-ja kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Kjo ishte dërgesa e...