E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Jeta e Xhon Travoltës në 16 pika, origjina siçiliane dhe Kisha e Shenjtologjisë

 1. Travolta është më i vogli i gjashtë fëmijëve dhe u lind dhe u rrit në Englewood, New Jersey.
 2. Babai i tij, Salvatore Travolta, ishte një lojtar gjysmë profesionist i futbollit amerikan, që më vonë u bë shitës gomash dhe ortak në një kompani gomash.
 3. Nëna e saj, Helen Cecilia ishte një aktore dhe këngëtare që u shfaq në “The Sunshine Sisters”, një grup vokal në radio, dhe aktroi dhe u mor me regji përpara se të bëhej mësuese aktrimi dhe anglishteje e shkollës së mesme.
 4. Vëllezërit dhe motrat e tij Joey, Ellen, Ann, Margaret dhe Sam Travolta u frymëzuan të gjithë nga dashuria e nënës së tyre për teatrin dhe skenën dhe të gjithë kanë aktruar.
 5. Babai i tij ishte brezi i dytë italo-amerikan me rrënjë nga Godrano, Siçili, dhe nëna e tij ishte amerikano-irlandeze.
 6. Ai u rrit në një lagje irlandezo-amerikane dhe ka deklaruar se familja e tij ishte kryesisht me kulturë irlandeze.
 7. Ai u rrit si katolik, por u kthye në Kishën e Shenjtologjisë “Scientology” në 1975-ën.
 8. Pasi ndoqi shkollën e mesme Dëight Morrow, Travolta u zhvendos përtej lumit Hudson në New York City dhe mori një rol në kompaninë udhëtuese të muzikalit “Grease” dhe një në Broadway në “Over Here”!, Duke kënduar këngën e vëllezërve Sherman. “Dream Drummin” .
 9. Roli i parë në film i Travoltas në Kaliforni ishte ai i një viktime që kishte nevojë për Emergjencën!, në Shtator 1972. Por roli i tij i parë i rëndësishëm në film ishte ai i Billy Nolan, një bullist i cili u nxit t’i punonte një rreng karakterit të Sissy Spacek në filmin horror Carrie (1976).
 10. Pothuajse në të njëjtën kohë, ai mori rolin kryesor si Vinnie Barbarino në sitcomin televiziv “Welcome Back, Kotter” (1975-1979), në të cilën motra e tij, Ellen, shfaqej gjithashtu herë pas here (si nëna e Arnold Horshack).
 11. Travolta pati një hit të quajtur “Let Her In”, me të cilin arriti në vendin e 10-të në top listat e Billboard Hot 100 në korrik 1976.
 12. Travolta ishte në një lidhje me aktoren Diana Hyland, të cilën e takoi gjatë xhirimeve të filmit “Djali në Flluskën Plastike”.
 13. Travolta u martua me aktoren Kelly Preston në 1991 dhe bleu një shtëpi në Islesboro, Maine.
 14. Çifti kishte një djalë, Jett (i cili vdiq në 2009-ën). Vajza e tyre, Ella Bleu, lindi në vitin 2000 dhe një fëmijë i tretë, një djalë, lindi në 2010-ën në Florida.
 15. Travolta dhe Preston kanë marrë pjesë rregullisht në këshillim për martesën; Travolta ka thënë se terapia e ndihmoi martesën e tyre.
 16. Në maj 1991, revista ‘Time’ botoi një kopertinë me titull “Kulti i lulëzuar i lakmisë dhe pushtetit”. Në artikull, ish-drejtori ekzekutiv i Kishës së Shenjtologjisë, William Franks tha se Travolta ishte i kujdesshëm për largimin nga besimi sepse kishte frikë se Kisha do të botonte detaje të hollësishme në lidhje me jetën e tij private, përfshirë sjelljen homoseksuale./Tirana Today
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...