E enjte, 20 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

SHBA/ Biden: Irani ta harrojë armën bërthamore sa të jem unë President!

Presidenti i SHBA-së Joe Biden u zotua të mos e lejonte kurrë Iranin të zhvillonte armë bërthamore, në komentet përpara një takimi me Presidentin izraelit në largim Reuven Rivlin, të hënën.

“Çfarë t’ju them: Irani nuk do të ketë kurrë një armë bërthamore në kohën time,” tha Biden para takimit në Shtëpinë e Bardhë.

Rivlin pritet të largohet nga detyra në 9 korrik.

Negociata janë duke u zhvilluar në përpjekje për të shpëtuar marrëveshjen bërthamore të 2015-ës me Iranin.

Pasi Shtetet e Bashkuara u tërhoqën në mënyrë të njëanshme nga marrëveshja bërthamore ndërkombëtare në 2018-ën, Teherani u ka kthyer shpinën termave të marrëveshjes së vendosur në programin e saj bërthamor.

Republika Islamike pastaj zgjeroi gradualisht aktivitetet e saj bërthamore në kundërshtim me marrëveshjet dhe kufizoi inspektimet ndërkombëtare bërthamore.

Diplomatët nga Gjermania, Franca, Britania e Madhe, Rusia dhe Kina janë përpjekur të ndërmjetësojnë midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit në bisedimet në Vjenë që nga prilli, me synim shpëtimin e marrëveshjes bërthamore.

Ish Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, i cili ka zgjedhur të tërhiqet nga marrëveshja dhe ish-Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, i cili ka kritikuar vazhdimisht marrëveshjen, të dy janë zëvendësuar dhe si SHBA dhe Izraeli po rregullojnë marrëdhëniet e tyre.

Ministri i ri i jashtëm i Izraelit Yair Lapid tha më parë këtë javë se të dy vendet do të korrigjojnë gabimet e bëra në vitet e fundit, por theksoi se ai kishte shqetësime “serioze” në lidhje me negociatat për kthimin e SHBA në marrëveshjen bërthamore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Avokati mashtrues, merr 11 mijë paund për vizë studimi në Angli

Rreth dy muaj më parë, “Stop” transmetoi rastin e avokatit Sokol Berberi, i cili i mori 3 mijë euro një qytetari për vizë pune...

6 marsi, testi kyç i Bashës

Nga: Eduard Zaloshnja Nga komunikimi publik i Presidentit Meta, duket pothuaj plotësisht e sigurtë se zgjedhjet e pjesshme lokale në 6 bashki do të zhvillohen...

Çmimet e reja në Kosovë, si do të llogaritet fatura e energjisë së shpenzuar

Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka publikuar një kalkulator për llogaritjen e faturave të energjisë elektrike, pas propozimit për ndryshim të tarifave. Në këtë...

Rënie e lehtë e euros dhe paundit britanik, këmbimi valutor për ditën e sotme

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rënie e lehtë e euros dhe paundit britanik. Ndërkohë, dollari dhe franga zvicerane kanë shënuar...

Kosovë/Omicron rriti infektimet, sot pritet të diskutohet për masat e reja

Varianti Omicron ka shtuar frikshëm infektimet në Kosovë, e ndërsa pritet nga ekspertët që të shtrëngohen sot masat anti-COVID. Në total numri i rasteve aktive...