E mërkurë, 13 Tetor, 2021
15.5 C
Tirana

”Jemi për dialog”/ SHBA: Të gatshëm të takohemi me koreano-veriorët

I dërguari i lartë i Shteteve të Bashkuara për Korenë e Veriut, Sung Kim tha të hënën se ai pret një përgjigje pozitive për dialog nga vendi komunist.

“Ne vazhdojmë të shpresojmë se Koreja e Veriut do i përgjigjet pozitivisht shtrirjes sonë të dorës dhe ofertës për t’u takuar kudo dhe kurdo pa parakushte”, deklaroi Sung Kim në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul, shkruan National Post.

Zyrtari mbërriti në Seul, një ditë pasi media shtetërore e Koresë së Veriut njoftoi se udhëheqësi Kim Jong kërkoi përgatitje për dialog dhe konfrontim me Shtetet e Bashkuara.

Sipas Kim Jong, Koreja Veriore duhet të përgatitet për përballje, “për të mbrojtur dinjitetin dhe interesat e shtetit, për zhvillim të pavarur”, si dhe për të garantuar një ambient paqësor për sigurinë e verikoreanëve

Negociatat midis Uashingtonit dhe Phenianit nuk kanë bërë asnjë përparim që nga takimi i dështuar i Vietnamit në vitin 2019 midis ish-presidentit Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa do të shtrenjtohet energjia?

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat...

Si po tallet Sali Berisha me viganët e historisë

Nga: Pajtim Bello Sali Berisha, si në fillimet e 1991, kërkon të sëmbojë demokratët e Kukësit duke evokuar historinë e trevës së tyre. Sjellje tipike...

Mashtrimi me kreditë/Lihet në burg infermierja, lirohet bashkëpunëtorja

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin "arrest me burg" për infermieren Elisabeta Bardhollari dhe "arrest shtëpie" për Orjada Hoxhën, pasi akuzohen për...

I mori jetën gruas në sy të foshnjes/Piloti 33-vjeçar nuk kishte bashkëpunëtor

Autoritetet greke kanë dalë në përfundimin, se në krim për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch në muajin maj në Greqi është i shoqi 33-vjeçar,...

Herët a vonë të gjithë do të thonë: E dua Doktoreshë Albanën

Nga: Lorenc Vangjeli Doktoreshë Albana Fico është një emër shumë i njohur në Tiranë. Në një kohë tjetër, ajo dhe shumë kolegë të tjerë si...