E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Japoni/ Rrëshqitje dheu, kërkime për të gjetur viktima

Një rrëshqitje e fuqishme dheu, e shoqëruar me vërshimin e ujërave nga përmbytjet ka shembur disa banesa në një qytezë në perëndim të Tokios. Sipas zyrtarëve 19 persona figurojnë të humbur.

Afro 80 shtëpi u mbuluan nga balta dhe prurjet e përmbytjeve, sipas një zyrtari të Shërbimeve Zjarrfikëse dhe të Emergjencave.

Zyrtari tha se ka gjasa që shumë më tepër persona, ndoshta 100 vetë mund të jenë bllokuar nën masën e dheut dhe shkatërrimit, por shtoi se ende nuk kanë hollësi të mjaftueshme. Zyrtari, i cili foli në kushte anonimiteti siç ndodh shpesh me funksionarët japonezë, theksoi se po punohet me intensitet për të gjetur gjallë njerëzit.

Rrjeti publik i transmetimeve NHK raportoi fillimisht se 20 persona figuronin të humbur, por zëdhënësi i prefekturës Shizuka tha se autoritetet lokale kanë konfirmuar 19 të pagjetur dhe pritet që numri i viktimave të rritet.

Rreshje të rrëmbyera kanë goditur disa pjesë të Japonisë që në fillim të javës. Ekspertët thonë se në relieving japonez plot me lugina e male, rreziku për rrëshqitje dheu rritet ndjeshëm pas shirave të dendur.

Ndërkaq autoritetet po u bëjnë thirrje banorëve për evakuim në një zonë të gjerë, përfshirë edhe alarm të Nivelit 5, më i larti për kërcënim nga katastrofa natyrore në një zonë me 35,000 banorë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...