E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Filipine/ Rrëzohet avioni ushtarak, 17 viktima, 40 të shpëtuar

Një aeroplan i forcave ajrore Filipine C-130 që po transportonte trupa ushtarakë u rrëzua në një provincë jugore pasi humbi pistën të dielën, duke vrarë të paktën 17 trupa ndërsa të paktën 40 u shpëtuan nga copëzat që digjeshin, thanë zyrtarët.

Sekretari i Mbrojtjes Delfin Lorenzana tha se operacionet e shpëtimit ishin duke u zhvilluar. Ai tha se aeroplani kishte 92 persona në bord, përfshirë tre pilotë dhe pesë anëtarë të ekuipazhit. Pjesa tjetër ishin personel i ushtrisë.

“Lockheed C-130 Hercules” ishte një nga dy helikopterët ish-amerikanët. Avionët e Forcave Ajrore u dhanë në Filipine këtë vit si pjesë e ndihmës ushtarake. Ai u rrëzua ndërsa ulej pak para mesditës të dielës në fshatin Bangkal në qytetin malor të Patikul në provincën Sulu, tha Shefi i Shtabit Gjenerali Cirilito Sobejana.

Forcat qeveritare kanë qenë duke luftuar me militantët Abu Sayyaf në provincën mbizotëruese myslimane të Sulu për dekada. Nuk ishte menjëherë e qartë se çfarë e shkaktoi aksidentin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...