E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Itali/ Politikani ironizon “blogeren” Ferragni dhe e fton në debat publik

“Chiara Ferragni ka të drejtë të thotë atë që mendon. Përveç se unë prisja diçka më shumë prej saj sesa një frazë banale dhe sipërfaqësore”.

Kështu shkruan Matteo Renzi në Facebook, duke shpjeguar se Chiara Ferragni ka hyrë në debatin për Ligjin Zan pasi u tha 24 milion ndjekësve të saj në Instagram: “Sa të neveritshëm janë politikanët” dhe duke postuar një foto të udhëheqësit të IV.

“Të thuash që politikanët ta shpifin është refreni mediokër i atyre që jetojnë me paragjykime – thotë Renzi – “Nga një person që e respektoj prisja kritika me baza. Sepse e dini kush me të vërtetë ta shpif në politikë? Ta shpif kush nuk studion , kush nuk thellohet, ata që nuk dëgjojnë arsyet e të tjerëve, ata që mendojnë se kanë gjithmonë të drejtë ”.

“Nëse Chiara Ferragni dëshiron të diskutojë nenet 1, 4, 7 të ligjit ‘Zan’, unë këtu jam” – shton Renzi – “Nëse Chiara Ferragni dëshiron të dijë se si funksionon votimi i fshehtë në Senat, në përputhje me nenin 113.4 të Rregullores, unë këtu jam. Nëse Chiara Ferragni dëshiron të diskutojë, kritikojë, thellohet, unë këtu jam. Por le të jemi të qartë. Politika, e dashur Ferragni, është një veprimtari fisnike dhe nuk ta shpif. Dhe politika matet me aftësinë për të ndryshuar gjërat, jo me ‘Like’”.

“Unë jam gati për një debat publik me Dr. Ferragni-n, ku të dëshirojë dhe si të dëshirojë. Unë jam gjithmonë i gatshëm të përballem me ata që kanë guximin të mbrojnë idetë e tyre në një debat. Nëse e kanë këtë guxim, natyrisht”, përfundoi ai. /ansa.it

Ligji Zan

Selia e Shenjtë zbret në fushë kundër projektligjit Zan, projektligjit kundër homotransfobisë. Nisma vjen drejtpërdrejt nga Sekretariati i Shtetit, organi drejtues më i afërt me Papën. Nisma, për të cilën raporton “Corriere della Sera” është e paprecedentë, të paktën në këto mënyra: Selia e Shenjtë ka dhënë një shënim joformal në të cilin pohon se ligji, nëse miratohet me sistemin aktual, do të shkelte në mënyrë të drejtpërdrejtë marrëdhënien bilaterale midis Italisë dhe Selisë së Shenjtë, i së cilës daton që nga viti 1984.

Lexo edhe :   Itali: 99% e viktimave nga koronavirusi, të pa vaksinuar

“Corriere della Sera” specifikon se kryepeshkopi Paul Gallagher, Sekretari për Marrëdhëniet me Shtetet, “ministri i jashtëm” i Papës ia ka komunikuar notën e Selisë së Shenjtë ambasadës italiane më 17 qershor. Një “shënim verbal”, ku argumentohet se “disa përmbajtje aktuale të propozimit legjislativ nën shqyrtim në Senat zvogëlojnë lirinë e garantuar për Kishën Katolike nga neni 2, paragrafët 1 dhe 3 të marrëveshjes së rishikimit të Concordatit (pakti i Vatikanit me Italinë për marrëdhëniet ndërkombëtare)”.

Lexo edhe :   Itali: 99% e viktimave nga koronavirusi, të pa vaksinuar

Për më tepër, për Vatikanin, Ligji ‘Zan’ do të shkelte lirinë e organizimit sepse nuk përjashton shkollat ​​private nga organizimi i aktiviteteve me rastin e Ditës Kombëtare kundër homofobisë, e cila përcaktohet me ligj. Dhe, në përgjithësi, kjo do të minonte lirinë e besimtarëve katolikë. Nota – specifikon ‘Corriere della Sera’ – iu dorëzua kabinetit të Ministrit të Jashtëm Luigi Di Maio 17 qershorin e kaluar. Por, sipas gazetës, ajo ende nuk është sjellë në vëmendjen e Kryeministrit Mario Draghi dhe Parlamentit. Rregullat parashikojnë që përballë një shkelje të pretenduar të marrëdhënieve bilaterale Itali-Vatikan dhe një problemi në lidhje me zbatimin e tij të saktë, aktivizohet “komisioni i përbashkët” kompetent për një “zgjidhje miqësore”./TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...