E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Ish-presidenti i Interit nën hetim për tregti nafte me ISIS-in

Ish-presidenti i Interit, Masimo Morati duhet të përballet me drejtësinë.

Biznesmeni i cili kryeson kompaninë “Saras” po hetohet nga Prokuroria e Kaljarit se nafta e blerë prej tij është dërguar nga organizata terroriste islamike ISIS.

Kjo, me synim sigurimin e financave për luftën në Irak dhe në shtetet e tjera të Lindjes së Mesme.

“La Repubblicca” shkruan se gjithçka ka nisur nga një transfertë e dyshimtë parash prej 60 milionë eurosh nga një bankë, në periudhën 2015-2016.

Sipas hetimeve, sasia e naftës nuk ka kaluar nga Turqia, por ka mbërritur direkt prej Irakut.

Fillimisht kanë qenë luftëtaret kurdë që e kanë transportuar naftën e porositur dhe më pas forcat e ISIS-it kanë bërë të mundur kalimin e tij drejt Europës.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...