E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Inceneratorët, Basha: Kontratat do t’i prishim përmes ligjit Antimafia

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka deklaruar se kontratat koncesionare për inceneratorët do t’i anulojë kur opozita të vijë në pushtet.

Kryedemokrati tha në “Zonë e Lirë” se prishja e kontratave koncesionare do të bëhet përmes ligjit Antimafia.

Basha ka akuzuar kryeministrin Edi Rama për vjedhjen e parave përmes 3 inceneratorëve, të Tiranës, Fierit dhe Elbasanit.

Lulzim Basha: “Ka një parim ligji Antimafia, që quhet ndiq paranë. Këtë parim do ta zbatojmë për çdo kontratë koncesionare që është në mënyrë korruptive, siç është dhënë kjo. Nuk ka gjykatë në botë që ta rrëzojë këtë, përndryshe shkon ajo gjykatë për ndjekje penale me mua Kryeministër. Një kompani me 1 mijë euro që bëhet një ditë para se të marri kontratën me një person që nuk dihet ku u ka këmbët dhe nuk bërë as 12% investime, nuk ka prokuror mos ta çojë para drejtësië, nuk ka gjykatë mos ta dënojë.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...