E enjte, 29 Tetor, 2020
12 C
Tirana

I thanë se do të vdiste së shpejti, ky djalë bën ndryshimin drastik në jetë

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

‘Nuk ka qeveri e as opozitë’, Jozefina Topalli prezanton partinë e re

Ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli ka prezantuar forcën e re politike të kryesuar prej saj. Partia më e re që do garojë më 25 prill, quhet ‘Lëvizja...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

“5 mijë vende të reja pune dhe paga të larta”, Rama jep lajmin e shumëpritur

Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, ka shkuar sot në Bathore, për të vizituar nga afër një...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

“Jemi në skenarin e dytë”, Brataj tregon nëse rrezikohemi për një tjetër izolim

Kreu i Qendrës Kombëtare të Urgjencës, Skëndër Brataj, ka shuar kureshtjen nëse Shqipëria rrezikon një tjetër mbyllje për shkak të pandemisë. I ftuar në...

“Do përjetojmë situatën e Italisë”, mjekja shqiptare në Gjermani jep alarmin

Sikundër Franca, edhe Gjermania pritet të ashpërsojnë masat e kufizimit, teksa rritet numri i të infektuarve me koronavirus nëpër Evropë. Mjekja Marsela Ceno, e...

Bum infektimesh/Franca merr vendimin ekstrem, në karantinë për të paktën 1 muaj

Franca ndodhet mes pesë vendeve më të goditura në botë nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, Franca ka regjistruar 33.417 raste të reja...

Solli shqiptarët nga Siria, kush është Gledis Nano i trajnuar nga FBI-ja

Gledis Nano, është shefi i Anti-Terrorit shqiptar që ka marrë pjesë vetë në operacionin e riatdhesimit të 5 shqiptarëve të parë nga kampi i...

Tre vite më parë, Khaled Al-Suwaidi tashmë 35 vjeç, mori disa këshilla që e ndryshuan tërësisht jetën e tij. Ai u paralajmërua se mund të mos jetonte edhe për shumë gjatë.

Me origjinë nga Abu Dabi, Al-Suwaidi u lind dhe u edukua në Shtetet e Bashkuara. Ai studioi master dhe më pas bëri doktoraturën me shpresën e një profesioni akademik.

Por, gjatë kësaj periudhe intensive, Al-Suwaidi kishte një stil jetese aspak të shëndetshëm, pasi peshonte plot 127 kilogramë.

“Isha gjithnjë duke studiuar dhe kur nuk studioja, kisha dalë jashtë, duke shijuar kohën apo duke ngrënë vonë gjatë natës. Asnjëherë nuk mendova se sa gjatë do të jetoja”, tha ai.

Në vitin 2013, ai shkoi të jetojë në Abu Dabi dhe në vitin 2015, mori postin e drejtorit ekzekutiv të Qendrës së Emirateve për Studime dhe Kërkime Strategjike. Gjatë një check-upi me doktorin e tij, ai mori disa lajme befasuese.

“Në moshën 32-vjeçare, doktori më tha se do të bëhesha me diabet në muajt e ardhshëm. U shokova! Hapi i parë është të kuptosh se mund të ndryshosh dhe se kjo do të të marrë kohë. Më pas, shumë gjëra të mira nisin të ndodhin”.

Ai nisi të flejë herët, duke u kujdesur për sasinë dhe llojin e ushqimit që konsumon, dhe sigurisht duke u stërvitur. Ai u fokusua në konsumimin e madh të perimeve dhe frutave.

“Mora një vendim që më ndryshoi jetën për të humbur peshë. Por, në të njëjtën kohë, doja një ndryshim fizik”.

Dhe çfarë sfide ka qenë e gjitha kjo! 3 vite më vonë, Al-Suwaidi u bë personi i parë që vrapoi nonstop rreth Emirateve të Bashkuara Arabe për të shpërndarë vetëdije për kancerin. Ai shkoi nga Fujairah në Abu Dabi, 327 kilometra në 3 ditë e 8 orë.

I ati i tij është një person që ka mposhtur kancerin, gjë që e bëri atë më të fortë për të luftuar obezitetin e tij.

“Njëherë që fillova të humbisja peshë, kuptova që i kam në dorë vetë aftësitë e mia fizike. Nëse nuk përpiqem ta shtyj veten tani, do të jetë më e vështirë kur të plakem.”

Ai bëri një ndryshim total të dietës së tij, duke ngrënë shëndetshëm dhe duke u siguruar që të konsumojë produkte të pasura me vlera ushqyese.

“Kam mësuar shumë në këto 3 vite. Mendoj se jam në formën më të mirë të jetës tani”, tha Al-Suwaidi./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Juve bie në Torino përballë Barçës, Sevilja dhe Dortmundi bëjnë detyrën

Përfundojnë ndeshjet e dyta në grupe të Champions League. Barcelona ka mundur pastër 2-0 Juventusin. Lacio dhe Klub Bryzh e kanë mbyllur në barazim 1-1...

Topalli prezantoi partinë e re, thumbon Ndoka: Sot “rilindi” Jozefina, urime

Sulme të shumta ka pasur ditët e fundit ndaj Jozefina Topallit dhe të gjithë eksponentëve që kanë braktisur Partinë Demokratike për të krijuar forcat...

Morata i shënon tre herë Barcelonës, asnjë gol nuk vlen

Dy herë dërgoi topin në rrjetë Alvaro Morata në pjesën e parë përballë Barcelonës në Champions League, por goat u anuluan për pozicione të...

Më shumë se 71 milionë amerikanë kanë votuar tashmë në zgjedhjet presidenciale

Amerikanët po votojnë herët për zgjedhjet presidenciale të së martës së ardhshme në shifra rekord, si rezultat i ndjenjave të forta pro ose kundër...

Nuk kemi shkop magjik, Manastirliu-qytetarëve: Mbani maskat dhe ruani distancën

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu iu ka bërë thirrje qytetarëve që të respektojnë masat e vendosura nga autoritetet shëndetësore. Sipas saj, vetëm në këtë mënyrë...