E shtunë, 26 Shtator, 2020
19 C
Tirana

I ndau regjimi, historia prekëse e gruas shqiptare që nuk takoi dot bashkëshortin sirian

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

“Zhidro u qëllua me snajper”/ Artan Hoxha: Nëse do shpërthente tritoli, rrafshohej pallati

Gazetari Artan Hoxha ka zbardhur detaje të tjera nga ekzekutimi i Lefter Zhidros në Elbasan, nga forcat RENEA. Sipas gazetarit, nëse armatimi që 71-vjeçari kishte...

Pas ndarjes “së dhunshme dhe të dhimbshme” të babait sirian dhe nënës shqiptare nga regjimi komunist në fund të viteve 1960, Dolores Koçi tha këtë të martë tek “Rudina” se ata të dy nuk u takuan kurrë më.

Edhe pse me shume vonese, babai i saj Mamun Xhelal Arnaut ishte martuar dhe kishte 5 fëmijë të tjerë, ndërsa nëna për vite me radhë mbante të fshehur dy fotografi të vogla të tij poshtë jastëkut, të cilat çdo natë i puthte dhe i vinte sërish aty.

Mamaja ime u takua me vëllain tim, jo një herë por shumë herë. Ata të dy folën në telefon me babanë, por ajo nuk deshi ta takonte. Nuk deshi sepse nuk donte që ai ta shihte të plakur, me shenjat e moshës, të kohës, të lodhjes. Donte që ai ta mbante mend të bukur, të re, me atë shkëlqimin e kohës së njohjes së tyre. Mamaja ka dy vjet që na ka lënë, ndërkohë iku me mendje të mbledhur sepse unë tashmë kisha takuar babanë, kisha takuar vëllezërit, bëhesha shumë me ta, isha më e kompletuar, nuk kisha më asnjë pikëpyetje, apo peng brenda vetes…Aktualisht babai jeton në Shqipëri. Qëlloi edhe lufta në Siri dhe vendi i dytë me i afërt për ta, sigurisht që ishte Shqipëria. Nuk e merrni me mend se si e flasin shqipen ata të dy. Jam çuditur, se si im atë, i cili kishte vite që ishte larguar, e flet shqipen perfekt. Po sa i dashur është, po sa të dashur janë njerëzit me të. Se sa mirë ndihet ai këtu. Ishte i padiskutuar vendimi që do të merrte, që pas Sirisë, ai do të vinte në Shqipëri. Kështu që ata jetojnë këtu, kanë marrë edhe djalin e vogël, i cili është student. Janë në pension dhe unë takohem me raste, kur kemi ditëlindje e sebepe, por kemi fituar një lloj qetësie.

Të gjithë historinë e saj të jetës, peripecitë që ka kaluar që në fëmijëri e më pas, Dolores Koçi i ka shkruar duke publikuar në librin e saj të parë “E vërteta e heshtur”. /tvklan.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Meta citon profesorin e njohur: Pa pjesëmarrjen e të rinjve demokracia do të mbetet e mangët

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka shpërndarë një analizë të profesorit të njohur Bajram Hysa për demokracinë, duke e cilësuar këtë analizë një apel për...

E bujshme, zbulohet lidhja e Fjolla Morinës me biznesmenin që e shoqëronte

Këngëtarja Fjolla Morina u arrestua pak ditë më parë në Morinë bashkë me dy personat që e shoqëronin, biznesmeni Fisnik Syla dhe shoferi Fitim...

Pezullohet nga detyra drejtori i Burgut të Beratit, merrte rryshfet për të liruar të burgosurit

Është pezulluar nga detyra drejtori i Burgut të Beratit, Hiqmet Këlliçi i cili akuzohet “për kryerjen e veprimeve arbitrare”. Këlliçi nuk i raportonte sjelljet e...

Futi drogë për një të dënuar, arrestohet stomatologu i burgut 313

Është arrestuar nga Policia stomatologu i burgut 313 në Tiranë, pasi ka futur drogë në ambientet e kësaj IEVP-je për një të dënuar. Mësohet se...

Erëra të forta dhe rreshje shiu, Veliaj thirrje qytetarëve: Qëndroni në shtëpi

Reshjet e dendura të shiut dhe erërat e forta kanë shkaktuar probleme dhe në Tiranë, ku disa pemë janë rrëzuar duke dhe kanë vështirësuar...