E shtunë, 26 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Heroina Shote Galica rezulton të ketë tre varre, enigma e vendimit të bashkisë

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

“Zhidro u qëllua me snajper”/ Artan Hoxha: Nëse do shpërthente tritoli, rrafshohej pallati

Gazetari Artan Hoxha ka zbardhur detaje të tjera nga ekzekutimi i Lefter Zhidros në Elbasan, nga forcat RENEA. Sipas gazetarit, nëse armatimi që 71-vjeçari kishte...

Gjatë emisionit “Autokton” u shfaq sot në një dokumentar historik, çështja e rikthimit të eshtrave të Shote Galicës nga vendi aktual në Fushë-Krujë në kullën në Galicë, aty ku ndodhet edhe varri i bashkëshortit Azem Galica.

“Ishte viti 1923 kur qeveria serbe u detyrua të lëshonte pe ndaj luftëtarve shqiptar. Kështu u krijua zona e lirë e Drenicës e cila njihet si Arbëria e Vogël, por nga ana tjetër në Beograd reagimet ishin të ashpëra, në 15-korrik të vitit 1924 ushtria Serbe rrethoi tre fshatra me 1200 ushtarë, nga ku u zhvillua një betejë e përgjakëshme me shumë të vrarë nga të dy palët. U vranë rreth 83-vetë, mes tyre gra dhe fëmijë. Në këtë betejë u plagos edhe Azem Galica i cili nuk u dorëzua kurrë derisa ndërroi jetë në 25-korrik të vitit 1924. Në krye të çetës u vendos Shote Galica, bashkëluftëtarja dhe bashkëshortja e tij, ajo mbeti në mjerim dhe skamje, duke kaluar në Shqipëri me disa fëmijë jetim, nga ku ndërroi jetë në 4-korrik të vitit 1927 në Fushë-Krujë. Vend ku sot aktualisht ndodhet edhe vendvarrimi i saj. Buzë rrugës në Fushë-Krujë ndodhet i gdhendur mbi një pllakë mermeri emri i heroinës, e lënë në harresë të plotë dhe e pambrojtur. Këshilli bashkiak i Fushë-Krujës më 6- korrik të vitit 2020 miratoi vendimin për zhvendosjen e përmendores së vëndvarrimit nga vendi aktual në territorin e lagjes më të re në Fushë-Krujë.

Pikërish këtu nis edhe dilema nëse varri për të cilin vite me rradhë janë kryer homazhe, është një lapidar apo aty prehen eshtrat e Shote Galicës. Banorët e Fushë-Krujës të pyetur ngrenë supet dhe heshtin. Azem Galica dhe Shote Galica, veprimtaria e tyre luftarake është unikate sot nuk kanë një shtatore të mirfilltë. Varri i Shote Galicës në Galicë, brenda kullës ku ata jetuan dhe luftuan qëndron boshë. Por një varr tjetër që mban emrin e Shote Galicës ndodhet edhe në Krujë, brenda territorit të varrezave të dëshmorëve, ku mbi të qëndron mbishkrimi Qerime Galica (Shota). Çfarë po ndodhë në të vërtetë dhe në cilin nivel janë angazhimet e qeverisë së Kosovës për kthimin e eshtrave pranë bashkëshortit të saj në Galicë do ta ndjekim në pjesën e dytë të rubrikës.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rrëzimi i avionit dhe 26 viktimat, Presidenti i Ukrainës e shpall këtë të shtunën ditë zie

Ekipet e kërkim-shpëtimit po vazhdojnë punën në zonën ku një aeroplan ushtarak i Ukrainës u rrëzua. Të shtunën, autoritetet thanë se kanë gjetur edhe...

Stresi konfirmohet pozitiv me koronavirus

Reperi i njohur, Arkimed Lushaj, i njohur me emrin artistik Stresi, bëhet artisti i radhës që konfirmon se është infektuar me koronavirus. Lajmin e ka...

Reshjet e dendura/ Xhaçka: Parashikimet për javën e ardhshme janë shqetësuese

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, doli në një deklaratë për mediat mbi situatën në vend për shkak të motit të keq. Ministrja paralajmëroi se intensiteti...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

Veprimi i papritur i Turqisë ‘ndez gjakrat’ në Egje

Rriten sërish tensionet në Egjeun Lindor, teksa Turqia ka lajmëruar për një stërvitje me zjarr real të marinës së saj në zonën mes ishujve...