E mërkurë, 30 Shtator, 2020
15 C
Tirana

Pasiguria ekonomike në kohën e pandemisë rrit në nivele të larta çmimin e arit

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Pandemia/Rama jep lajmin e madh për lokalet

Bizneset vuajtën pasojat e koronavirusit. Shumë prej tyre kapitulluan, e shumë të tjera janë në fije të perit, duke mos gjeneruar shumë të ardhura....

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Rriten tensionet/ Droni turk ngjyros me bojë të kuqe flamurin grek (VIDEO)

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se do vazhdojnë të mbrojnë me një vullnet të fortë dhe me një besim të palëkundur...

SPAK pezullon kreun e OFL-së, Dritan Zagani jep paralajmërimin e fortë

Pas shkarkimit nga detyra të kreut të Operacionit Forca e Ligjit, Artan Shkëmbi, një reagim është përcjellë nga ana e ish-shefit të antidrogës së...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Çmimi i arit është rritur gjatë pandemisë, duke thyer rekorde me mbi 2000 dollarë për 28 gramë në Shtetet e Bashkuara. Në Britaninë e Madhe, tregtarët e shufrave të arit thonë se ata kanë bërë më shumë biznes gjatë kësaj periudhe sesa në një vit të tërë, pasi njerëzit kanë kthyer vëmendjen tek ari për siguri në një kohë krize.

Duket se kanë madhësinë e një telefoni celular, por shufrat e arit që peshojnë një kilogram vlejnë rreth 50,000 paund britanik secila.

Gjatë pandemisë, shitësit e shufrave të arit ose argjendit thonë se ata kanë punuar papushim për të plotësuar kërkesat e njerëzve për monedha dhe shufra ari, të cilat shpesh shihen si një investim i sigurt në kohë krize.

“Që nga momenti kur filloi pandemia kërkesat për ar u rritën. Unë mendoj se kemi shitur më shumë ar dhe argjend në ato dy muaj sesa gjatë gjithë vitit”, tha Oliver Temple, bashkëpronar i kompanisë Gold Investments në Londër, e cila merret me shitjen e shufrave prej ari.

Çmimet e arit dhe argjendit në të gjithë botën janë rritur pas pasigurisë ekonomike dhe rritjes së nivelit të papunësisë për shkak të Covid-19. Çmimi i arit arriti në nivel rekord, mbi 2,000 dollarë amerikanë për njësi (1 ons ose rreth 28 gramë) në korrik.

“Çmimi kaloi kufirin e mëparshëm prej 2000 dollarësh, duke arritur deri në rreth 2050 dollarë (për një njesi prej rreth 28 gramësh). Në të njëjtën kohë stërlina po lëvizte dhe po rritej, kështu që nga aspekti i stërlinës nuk u rrit aq shumë. Por ai arriti kulmin e të gjitha kohërave si në shitblerjen me dollarë, ashtu edhe me monedhën britanike, duke arritur çmimin prej rreth 1550 paund për ons (rreth 28 gramë)”, shpjegon zoti Temple.

Ndërsa bota ende po lufton me koronovirusin dhe frikën e rënies më të madhe ekonomike në historinë moderne, ekspertët e arit thonë se nuk është për t’u habitur që njerëzit po kthejnë vëmendjen te metalet e çmuara në këtë kohë.

Lexo edhe :   "Vendi po përballet me një katastrofë”, Basha: PD me plan konkret për daljen nga kriza
Lexo edhe :   Turqia teston vaksinën e parë kundër koronavirusit

“Ari shihet si një strehë e sigurt sepse gjithmonë ngadalë por me hapa të sigurt rritet. Ai ka tejkaluar performancën e tregut të aksioneve FTSE, ka tejkaluar normat e interesit, dhe është një mburojë nga inflacioni”, tha zoti Temple.

Në këndin e famshëm të shitjes së bizhuterive në Londër, “Hatton Gardens”, ka shumë shenja që inkurajojnë njerëzit të shesin arin dhe bizhuteritë e tyre.

James Constantinou është pronari i dyqanit “Prestige Pawnbrokers”, dhe është i njohur në Britani si ylli i shfaqjes televizive “Posh Pawn”, ku ai blen dhe shet gjithçka, nga çantat e dizajnerëve të famshëm deri te super makinat.

Ai thotë se kohët e fundit ka parë një rritje të madhe të numrit të njerëzve që vijnë tek ai për të shitur arin e tyre, duke e ditur se do të marrin një çmim të mirë për të.

“Njerëzit në përgjithësi vinin me materiale me vlerë nga 500 deri në 1,500 paund. Por gjatë dy javëve të fundit disa njerëz sollën shufra ari, në disa raste një numër të madh të tyre”, tha zoti Constantinou.

Ai shton se bizhuteritë dhe sendet luksoze në përgjithësi po shiten me çmim të mirë për momentin. Sipas tij, kjo është falë njerëzve që kanë kursyer para duke ngrënë më pak në restorante dhe duke mos shkuar në pushime gjatë kohës së masave kufizuese.

Në lidhje me mundësinë e vazhdimit të rritjes së çmimi i arit gjatë kësaj periudhe pasigurie ai thotë:

“Është shumë e vështirë të parashikosh se çfarë do të ndodhë, por në përgjithësi çmimi i arit ka një prirje të rrallë të rritjes historike. Mund të ketë rënie të përkoshme, po zakonisht ajo pasohet me një rritje të shpejt. Kështu që është një kohë e mrekullueshme për të fituar para në dorë nga shitja e arit, por, në anën tjetër, mund të shohim një rritje të mëtejshme të çmimit të tij.”/VOA/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fuqitë e mëdha dhe konflikti mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

Çfarë e bëri të rishpërthejë konfliktin për Nagorni Karabakun? Ekspertët mendojnë se kjo mund të ketë lidhje me gjendjen e përkeqësuar ekonomike në Azerbajxhanin...

Tre simptomat që në 85% të rasteve konfirmojnë nëse jeni infektuar me koronavirus

Instituti i Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe ka sqaruar se cilat janë 3 simptomat kryesore, që në 85% të rasteve konfirmojnë se një...

Emërohet kryeministrja e parë femër e këtij shteti afrikan

Presidenti i Togos (shtet në Afrikë), Faure Gnassingbe emëroi sot kryeministren e parë femër të vendit, Victoire Tomegah Dogbe. 60-vjeçarja zëvendëson Komi Selom Klassou, i...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Situata nga pandemia/ Manastirliu: Kemi numrin më të ulët të infektimeve në rajon

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se pavarësisht se shifrat e përditshme të infektimeve janë të larta, ato janë brenda parashikimeve. E ftuar në...