E hënë, 8 Mars, 2021
9 C
Tirana

Gjykata Speciale refuzon kërkesën për lirimin e Kadri Veselit

Gjykata Speciale ka refuzuar kërkesën për lirimin nga paraburgimi të ish-kryeparlamentarit të Kosovës, Kadri Veseli. Avokati i tij, Ben Emmerson, kishte kërkuar që klienti i tij, Veseli të lirohet përkohësisht nga paraburgimi.

Ai madje kishte ofruar një listë me kushte që do të plotësoheshin nëse Veseli do të lirohej, por diçka e tillë nuk u pranua. Vendimin për refuzimin e kërkesës e ka marrë gjykatësi Nicolas Guillou.

Në vendim, thuhet se lirimi i Veselit do të pengonte përparimin e procedurave të Dhomave të Specializuara ose kryejnë krime të mëtejshme kundër tyre perceptohet si në kundërshtim me UÇK-në

“Gjyqtari i procedurës paraprake konkludon se ekziston rreziku që z. Veseli të ikë, pengojnë përparimin e procedurave të Dhomave të Specializuara ose kryejnë krime të mëtejshme kundër tyre perceptohet si në kundërshtim me UÇK-në, përfshirë dëshmitarët që siguruan provat në SPO dhe / ose pritet të paraqiten para Dhomave të Specializuara . Gjyqtari i procedurës paraprake do të vlerësojë më poshtë nëse këto rreziqe mund të adresohen në mënyrë adekuate nga Kushtet e propozuara.”

Kadri Veseli ndodhet në Hagë së bashku me ish-presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe ish-kryeparlamentarin, Jakup Krasniqi. Ata akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit gjatë luftës në Kosovë në vitin 1999.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dalin emrat e parë nga PS/ Rama në Durrës e Vlorë, Majko i 19-ti në Tiranë

EMRAT E PARË NGA PS Pandeli Majko i 19-ti në Tiranë Rama Durrës i 8-ti Rama në Vlorë i 9-ti Damian Gjiknuri i 8-ti në Vlorë Etilda Gjonaj e...

Zgjedhjet e 25 prillit, Facebook paralajmëron partitë politike

Platforma sociale, “Facebook” ka bërë një thirrje për partitë politike, duke u kërkuar atyre të jenë transparente për mënyrën se si do të financojnë...

Meta rikthehet në krye të LSI-së, nëse fiton Rama? Ja si përgjigjet Kryemadhi

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, shprehet e bindur se opozita e bashkuar, në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të marrë...

Zelanda e Re tronditet nga tërmeti me magnitudë 6.6 ballë

Zelanda e Re është tronditur nga një tërmet me magnitudë6.6 në brigjet e saj lindore, vetëm disa ditë pasi një varg tërmetesh në të...

Berisha: PD-ja po shkon drejt fitores së sigurt, Rama po xhiron në boshllëk

Ish-kryeministri Sali Berisha, është i bindur se Partia Demokratike po shkon drejt fitores së sigurt të zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. I ftuar në PolitikOn,...