E martë, 22 Qershor, 2021
35.5 C
Tirana

Gjermania ndalon organizatën islamike, Ansaar International

Ministri i Brendshëm Horst Seehofer njoftoi të Mërkurën se Gjermania ka ndaluar organizatën islamike Ansaar International dhe disa nga nën-organizatat e saj.

“Rrjeti financon terrorizmin në të gjithë botën me donacione. Nëse doni të luftoni terrorin, duhet të thani burimet e tij të parave”, u shpreh zëdhënësi i Seehofer, Steve Alter në rrjetin social, Twitter.

Organizata Ansaar, me seli në qytetin Dyzeldorf, thotë në statutet e saj se qëllim i saj është të mbështesë projektet për myslimanët në të gjithë botën.

Sipas kryetarit të saj, Ansaar, vetëm në vitin 2018, ka mbledhur dhjetë milionë euro donacione.

Ministria e Brendshme e Gjermanisë tha se fondet kanë për qëllim financimin e grupeve të huaja, të tilla si lëvizja palestineze Hamas, pastaj Al-Shababi i lidhur me Al-Kaidën dhe Al-Nusra.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vatikani notë proteste Italisë për projektligjin kundër homotransfobisë

Selia e Shenjtë zbret në fushë kundër projektligjit Zan, projektligjit kundër homotransfobisë. Nisma vjen drejtpërdrejt nga Sekretariati i Shtetit, organi drejtues më i afërt...

Negociatat/ Bullgaria nuk heq dorë nga bllokimi ndaj Maqedonisë së Veriut

Bullgaria nuk ka lëshuar pe as në Këshillin për Punë të Përgjithshme, në këmbënguljen për të bllokuar fillimin e negociatave për Maqedoninë e Veriut. Agjencia...

STARTON #YOUARECREDINS3

Banka Credins lançon për të tretin vit programin #YOUARECREDINS3, një mundësi fantastike për çdo student të sapo diplomuar në degët: Ekonomi, Informatikë, Drejtësi dhe...

10 shprehje nga Zhan Dë La Fonten, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"E rrallë dashuria e vërtetë, edhe më e rrallë miqësia e vërtetë". "Shpeshherë e ndeshim fatin tonë mu në rrugën që morëm për të shmangur...

Khaby Lame thyen rekordin, Chiara Ferragni s’është më mbretëresha e Instagramit

21-vjeçari Khaby Lame që është bërë shumë i famshëm me videot e tij në TikTok, ka rrëzuar blogeren Chiara Ferragni nga froni.   View this post...