E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Gjermani/ Shpërthen një bombë e Luftës së Dytë Botërore

Një bombë e mbetur nga Lufta e Dytë Botërore, ka shpërthyer sot në Gjermani. Deri tani mësohet se nga shpërthimi janë plagosur tre persona, ku njëri prej tyre është në gjendje më të rëndë. Sipas brigadës së zjarrfikësve, ka pasur “një deflagrim” në një kantier ndërtimi të Deutsche Bahn pranë Donnersberger Brücke në Mynih. Shpërthimi u dëgjua disa kilometra larg.

Një bombë nga Lufta e Dytë Botërore ka shpërthyer! Gjatë shpimit, punëtorët e ndërtimit hasën në një mjet shpërthyes 250 kg të fshehur në tokë.

Ministri i Brendshëm Joachim Herrmann tha për BILD: “Një bombë avioni prej 250 kg nga Lufta e Dytë Botërore u godit gjatë shpimit. Mbeturinat fluturuan qindra metra”.

Trafiku hekurudhor u pezullua përkohësisht. Policia ka rrethuar zonën. Jashtë kësaj zone nuk ka asnjë rrezik, shkruan policia në Twitter.

“Ne jemi në proces të kujdesit për njerëzit”, tha një zëdhënës i zjarrfikësve në vend. Shkaku i saktë i shpërthimit është i paqartë. Policia tha se deri më tani nuk ka prova për një krim.

Trafiku hekurudhor është plotësisht i paralizuar

Donnersbergerbrücke nuk është larg nga stacioni kryesor i trenit në qendër të Mynihut, në rrugën kryesore të S-Bahn të Mynihut. Vendi i ndërtimit është pjesë e projektit “Linja e dytë kryesore”, në të cilin një linjë shtesë S-Bahn po ndërtohet përmes qendrës së qytetit të Mynihut. Makina të shumta zjarrfikëse dhe rreth 50 shërbime emergjente ishin në vend. Një helikopter i policisë federale qarkulloi mbi zonë.

Burimi i lajmit: BILD. Përshtatur nga Tirana Today

Lexo edhe :   Gjermania regjistron për herë të parë mbi 100 mijë raste të reja me k*ronavirus
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...