E enjte, 2 Korrik, 2020
22 C
Tirana

Fushatë për armët? Socialistët ‘zgjohen nga gjumi’ pas tragjedisë

Më të lexuarat

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

Mjeku humbi betejën me pandeminë, Manastirliu lëshon thirrjen e fortë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka bërë një thirrje të fortë, pas ndarjes nga jeta të mjekut të njohur Arjan Pushi. Teksa e demostron...

Mbrëmje private tek Ambasada, Yuri Kim bën bashkë Ramën, Metën dhe Bashën

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim duket se do bëjë bashkë Ramën, Metën dhe Bashën! Një mbrëmje private thuhet se do të organizohet në...

Semsrott: Janë grabitur zyrat e deputetëve në Parlamentin Evropian

Më shumë se 50 eurodeputetëve në Parlamentin Evropian iu janë vjedhur kompjuterët, tabletët dhe sende të tjera në zyrat e tyre. Ngjarja është regjistruar në...

Projekti i rrugës Milot-Fier/ Teliti: Një udhëtim vajtje–ardhje do na kushtojë 17.4 euro

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Rama se është paracaktuar se nga kush do të fitohet projekti i rrugës Milot – Fier që u prezantua sot. Përfaqësuesi...

U rekomandua hapja e kufijve, por u hoqën nga lista/ DW: Tri elementet që penalizuan Shqipërinë

Komisioni Evropian vendosi që të mos hapë kufijtë me katër vende të Ballkanit Perëndimor, ndonëse rekomandimet e mëparshme ishin pozitive. Serbia dhe Mali i Zi...

Dokumenti/ Rama nënshkruan personalisht tërheqjen e padisë ndaj Haradinajt

Kryeministri Edi Rama e ka tërhequr zyrtarisht padinë për shpifje ndaj ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Aktvendimi ku konstatohet tërheqja e padisë është publikuar nga...

Deputeti shqiptar: Rama po dëbon grekët nga Himara për të sjellë 30 mijë turq

Deputeti Ligoraq Karamelo, është shprehur se grekët e Epirit të Veriut po përballen me momente të vështira, për shkak të politikave që po ndjek...

Prokuroria e Serbisë ngre akt-akuzë kundër një shqiptari

Prokuroria e Serbisë ka ngritur një aktakuzë për krime lufte ndaj shtetasit kosovar, Nezir Mehmetaj. Lajmin e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, vëllai...

Tërmet në Korçë rreth orës 04:30 të mëngjesit

IGJEUM bën me dije se një tërmet është regjistruar në orën 04.23 të mëngjesit të sotëm në Korçë. Sipas të dhënave të bëra publike nga...

Pas trazirave të vitit ’97, ku pasuan me rënien e skemave piramidale, shpërthimin e depove ushtarake, autoritetet shqiptare e panë të arsyeshme të ndërmerrnin fushata të tilla ndërgjegjësuese, për dorëzimin e armëve pa leje.

Pavarësisht fushatave të ndërmarra vit pas viti, ashpërsimi i ligjeve për mbajtjen, përdorimin dhe tregtinë e armëve pa leje, ka çuar në dorëzimin e një numri të madh armësh nga popullata, por shqetësimi vazhdon të jetë i pranishëm.

Ndonëse është bërë shumë punë në këtë drejtim, ende shumë armë janë ende në qarkullim, kontigjent për përfshirjen në krime ose tregtinë e jashtëligjshme të armëve.

Një ndër fushatat që bëri jehonë ishte; “Mos gjuaj, por duaj – Ndal përdorimit të jashtëligjshëm të armëve të zjarrit përpara se të jetë tepër vonë”. Dy vjet më parë, ish ministri Tahiri tha se “nga viti 1997 dhe deri tani, në Shqipëri kanë humbur jetën ose janë plagosur rëndë mbi 10 mijë qytetarë shqiptarë”.

Por socialistët janë hedhur sërish në sulm. Pas masakrës së Selenicës, ku një 24-vjeçar vrau për motive të dobëta tetë kushërinj të tij, për motive të dobëta, Elisa Spiropali ka shkruar se vrasësi duhet të dënohet maksimalisht, pasi kjo ngjarje nuk duhet të përsëritet.

Metodat e aplikimit të dënimit me vdekje në vendin tonë, kanë qënë me pushkatim dhe me varje në litar.

Në historine e Parlamentit shqiptar, për herë të parë është diskutuar dhe votuar për heqjen e dënimit me vdekje në Shqipëri, në vitin 1993. Nga 250 deputetë, 70 votuan pro heqjes se dënimit me vdekje (28 përqind), ndërsa 180 prej tyre votuan pro mbajtjes së tij.

Shqipëria gjithashtu zbatoi me korrektësi për tre vjet, moratoriumin mbi ekzekutimet e dënimeve me vdekje, pasi nga viti 1995 nuk u ekzekutua asnjë person, ndaj të cilit ishte aplikuar ky lloj dënimi.

Gjykata Kushtetuese me Vendim Nr.65, datë 10.12.1999, shpalli si antikushtetues dënimin me vdekje në kohë paqe që parashikohej ne K.P., dhe K.P.U., me anë të të cilit lehtësoi e shpejtoi pozicionimin e vetë organit legjislativ, Kuvendit të R.Sh., për të bërë rregullimet përkatëse ne K.P., dhe K.P.U., si dhe ratifikimin e Protokollit Nr.6 te Konventes Evropiane për Mbrojtjen e te Drejtave dhe Lirive Themelore te Njeriut, ne nenin 1 te se ciles thuhet dënimi me vdekje do të hiqet. Askush nuk do të dënohet me një dënim të tillë dhe askush nuk do të ekzekutohet.

Me ligjin Nr.9722, datë 30.4.2007, Kuvendi i Shqipërisë miratoi ndryshimet përkatëse te ligjit nr.8003, datë 28.9.1995 Kodi Penal Ushtarak i R.Sh., i ndryshuar, me ane te të cilave shfuqizonte dënimin me vdekje nga dispozitat e K.P.U., parashikuar ne gjendje lufte apo gjendje te jashtëzakonshme, duke shënuar një progres ne legjislacionin penal, për heqjen e denimit me vdekje në Shqipëri, në të gjitha rrethanat.

Tirana Today

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Parashikimi i motit, 02 korrik 2020

Kushtet e qëndrueshme atmosferike mbeten prezente në vendin tonë, duke sjellë dominim të kthjellimeve në ultësirën perëndimore. Por vranësira të pakta dhe reshje shiu...

Shtëpia e Bardhë: Trump nuk u informua pasi pagesat ruse nuk ishin verifikuar

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë Robert O'Brien tha të mërkurën se Presidenti Donald Trump nuk ishte informuar me gojë lidhur me...

Si t’i fyesh dy shqiptarë të suksesshëm

Nga Mero Baze Besiana Kadare dhe Elez Biberaj kanë marrë dy lajme të mira. E para është zgjedhur zëvendëspresidente e Asamblesë së Kombeve të Bahskuara,...

“Më bënë nder me pritjen fisnike”/ Behgjet Pacolli viziton “Qendrën e Solidaritetit”

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Qendrën e Solidaritetit, të fondacionit “Fundjavë Ndryshe”. Përmes një postimi në Facebook,...

Kosovë/ Shkon në 2,991 numri i të infektuarve nga koronavirusi

Kosova vijon të regjistrojë shifra të larta të personave të prekur nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, në Kosovë janë regjistruar edhe 113 raste...