E diel, 29 Mars, 2020
14 C
Tirana

Flota ruse përgatitet për gjeneratën e re të aeroplanmbajtësve

Lexo edhe ...

“Italia po paguan një çmim shumë të lartë”/Meta: Pandemia, rrezik i përbashkët

Presidenti Ilir Meta ka folur në lidhje me situatën e vështirë që është krijuar në Evropë, që nga shpërthimi i koronavirusit. Në një intervistë për...

Modeli shqiptar i martuar me miliarderen kineze: Do të sjellim 200,000 maska në Shqipëri

Modeli shqiptar, Rolando Lekaj ka vendosur të japë kontributin e tij për situatën e krijuar nga koronavirusi në Shqipëri. Përmes një postimi në Facebook, Rolando...

Ibra te Monza? Trajneri Brocchi nuk e përjashton mundësinë

Zërat për të ardhmen e suedezit Zlatan Ibrahimović nuk reshtin kurrë, pavarësisht se ai tashmë është 38 vjeç. Këta zëra lidhen më së shumti...

Ministri gjerman gjendet i pajetë afër një linje hekurudhore

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Gjermani, teksa ministri i Financave i landit gjerman të Hesses, Thomas Schäfer është gjetur i vdekur. Sipas mediave...

Ministria Ruse po merr në konsideratë zgjerimin e flotës me një gjeneratë të re aeroplanmbajtësesh. Në modelet e propozuara, Ministria e Mbrojtjes Ruse ka pranuar edhe një model “novator dhe të rrezikshëm” të emërtuar si gjysmë-katamaran.

Ndryshe nga modeli klasik,  modeli i ri do të jetë i përbërë nga një trung me dy pjesë. Një prej përfaqësuesve që ka marrë pjesë në grupin e dizajnit është shprehur: Projekti dallohet nga pjesa nënujore që është një gjysmë-katamaran. Kjo do të thotë se kemi dy trungje anijesh në ujë, të bashkuar nga platforma e sipërme. Ka një kuvertë të gjerë që është e rëndësishme për mbajtjen e avionëve”.

Megjithëse do të ketë një sipërfaqe më të madhe për avionët, anija e re besohet se do të jetë më e lehtë se ato të ndërtuarat deri tani. Sipas ndërtuesve të modelit, ndarja në dy pjesë do të ndikojë në lehtësinë në lundrim.

Katamarani do të ketë në krahun e fluturimit 30 avionë, kategoritë e të cilëve janë ende për t’u përcaktuar.

Grupi i inxhinierëve që ka modeluar dizajnin e ri shprehet se modeli i tyre përshtatet plotësisht për nevojat që ka ushtria. Aeroplanmbajtësja e re do të jetë e përshtatshme për të gjitha modelet e rënda të avionëve që zotëron ushtria rusi si Su-27 dhe MiG-29 apo modele të mesme si Su-33 e MiG-29K. Anija do të ketë kapacitete edhe për avionët e gjeneratës së fundit Su-57, MiG-35 dhe ata me ngritje vertikale Yak-141.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

“Italia po paguan një çmim shumë të lartë”/Meta: Pandemia, rrezik i përbashkët

Presidenti Ilir Meta ka folur në lidhje me situatën e vështirë që është krijuar në Evropë, që nga shpërthimi i koronavirusit. Në një intervistë për...

Modeli shqiptar i martuar me miliarderen kineze: Do të sjellim 200,000 maska në Shqipëri

Modeli shqiptar, Rolando Lekaj ka vendosur të japë kontributin e tij për situatën e krijuar nga koronavirusi në Shqipëri. Përmes një postimi në Facebook, Rolando...

Ibra te Monza? Trajneri Brocchi nuk e përjashton mundësinë

Zërat për të ardhmen e suedezit Zlatan Ibrahimović nuk reshtin kurrë, pavarësisht se ai tashmë është 38 vjeç. Këta zëra lidhen më së shumti...

Ministri gjerman gjendet i pajetë afër një linje hekurudhore

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Gjermani, teksa ministri i Financave i landit gjerman të Hesses, Thomas Schäfer është gjetur i vdekur. Sipas mediave...

Kosova shënon 3 raste të reja me koronavirus

Konfirmohen 3 raste të reja me koronavirus në Kosovë. Sipas IKSHPK-së, gjatë ditës së sotme janë testuar në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare 45 mostra, prej...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT