Fitoi zgjedhjet/ Makron dhe kryeministri spanjoll urojnë Ramën për mandatin e 3

Partia Socialiste u shpall fituese e zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit, teksa kryeministri Edi Rama do të drejtojë vendin për herë të tretë rradhazi.

Ndërkohë, lidhur me fitoren e zgjedhjeve nuk kanë munguar urimet për të nga liderët botërorë, si Presidenti francez Emanuel Maakron, dhe kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez.

Më herët, Ramën e kanë uruar edhe Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan, si dhe kryeministri grek, Kiriakos Mitsotakis.