E martë, 30 Nëntor, 2021
5.5 C
Tirana

Feston sot ditëlindjen, 111-vjeçari tregon sekretin e jetëgjatësisë

Burri më i moshuar në Angli feston sot 111-vjetorin e lindjes. Ish-mësuesi dhe inxhinieri Bob Weighton, i cili jeton në Hampshire, tha se “nuk do t’ia dijë” sa i takon ditëlindjes.

Madje, ai kërkoi që Mbretëresha të mos i dërgojë më kartolinë për ditëlindje, duke shpjeguar: Nuk e kuptoj përse shteti duhet të paguajë për Mbretëreshën që të dërgojë këto gjëra”.

Weighton, i cili lindi në Hull më 29 Mars 1908, reagoi me humor sa i takon jetëgjatësisë së tij:

“Duke iu shmangur vdekjes, nuk ka një tjetër arsye. Kam pasur grip, si dhe jam operuar 2 a 3 herë. Duhet të kisha vdekur, por unë jam një i mbijetuar”, duke shtuar më tej se ka qenë gjithnjë aktiv në jetë dhe se ka bërë një punë që i pëlqente.

Weighton, i cili kishte 2 djem dhe një vajzë, 10 nipër e mbesa si dhe 25 stërnipër, tha se bota kishte ndryshuar në mënyrë të jashtëzakonshme, por që njerëzit kanë qëndruar të njëjtë.

Ai tha: “Vizualisht dhe fizikisht ka ndryshuar shumë. Në atë që njerëzit janë, jo dhe aq. Shqetësimet kryesore të qenieve njerëzore gjatë takimit apo interaktivitetit, janë të njëjta: a mund të besohet ky njeri?”

Duke e përshkruar veten si një “person ndërkombëtar”, 111-vjeçari tha se ai vazhdoi të përditësohej me lajmet botërore duke lexuar “The Economisti”, i cili shmang thashethemet./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si lindi alfabeti

Nga: Cody Cottier Anglishtja e shkruar, së bashku me shumicën e gjuhëve moderne, është aq shumë e lidhur me alfabetin e saj, saqë ne mund ta marrim atë sot si të mirëqenë. Në...

Variantet e koronavirusit, ja çfarë dimë deri më tani

Omicron, varianti më i ri i koronavirusit, është gjithashtu më i shpejti për t'u etiketuar si "variant shqetësues" nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, për...

Bllokimi për variantin Omicron/ Biden: S’ka vend për panik

Presidenti amerikan Joe Biden e ka quajtur variantin Omicron Covid-19 një "shkak shqetësimi, jo shkak për panik", një ditë pasi u zbulua në Amerikën...

Njihuni me këmbimin valutor, 30 nëntor 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re rritje e dollarit, paundit britanik dhe frangës zvicerane. Ndërsa euro s'ka pësuar ndryshime. Më poshtë do të...

Pandemia i bëri shqiptarët “dembelë”

Pandemia Covid-19 ka shkaktuar nivele të larta të “dembelizmit” në të gjithë vendin. Personat në moshë pune që nuk po kërkojnë një punë u...