E mërkurë, 12 Gusht, 2020
20 C
Tirana

Falja e Namazit të Bajramit; Bashkia ofron falas parkingun nëntokësor për besimtarët

Më të lexuarat

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

Policia e Tiranës arreston 5 persona, ja për çfarë akuzohen

Policia e Tiranës njofton se së fundmi 5 persona kanë përfunduar në pranga. Bëhet fjalë për dy shtetas të cilët ishin shpallur në kërkim kombëtar...

“Pse or pse t’kem frikë”, Meta: Vargjet e Havzni Nelës edhe sot gjëmojnë

Presidenti Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka ndarë me ndjekësit vargjet e poezisë së Havzni Nelës, që sipas tij edhe...

Putin: Kemi vaksinën e parë ndaj koronavirusit, e kam injektuar tek vajza ime

Presidenti rus, Vladimir Putin, pohoi sot se Rusia e ka gati vaksinën ndaj koronavirusit. Në një deklaratë për mediat, Putin tha se ai e...

Truproja i kreut të Kuvendit fotografohet duke qëlluar ndaj protestuesve në Liban

Truproja një prej zyrtarëve më të lartë libanez, Nabih Berri, është fotografuar duke qëlluar me armë zjarri ndaj protestuesve gjatë fundjavës. Truproja i lidhur me...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Bilanci/ Bie numri i rasteve të reja dhe viktimave në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit ka humbur jetën 1 person nga koronavirusi në vend. Nuk e ka...

Tensionohet situata mes dy vendeve/ Roja bregdetare greke qëllon drejt jahtit turk

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

“I besoj Putinit”, kush është presidenti i parë që do marrë vaksinën ruse

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, është shprehur mjaft besimplotë lidhur me zbulimin e vaksinës së koronavirusit nga Rusia. Duterte ka treguar gatishmërinë të bëhet personi...

400 vjet në ‘heshtje’! Shpërthen vullkani, pjesë e “Unazës së Zjarrtë”

Banorët e ishullit të Sumatrës në Indonezi u zgjuan nga fuqia shkatërruese e vullkanit Sinabung, i cili po shpërthen duke çuar kolonën e tymit...

Besimtarëve myslimanë që do të falin Namazin nesër, do t’iu ofrohet falas parkingu nëntokësor në Sheshin “Skënderbej”, nga ora 05:00-07:00.

 Shërbimi lehtësues për besimatërt vjen në kuadër të masave që ka marrë Bashkia e Tiranës, në bashkëpunim me Komunitetin Mysliman Shqiptar, me qëllim mbarëvajtjen e këtij organizimi.

 Gjatë inspektimit të Sheshit, i cili është dekoruar për festën e Fiter Bajramit, kryebashkiaku Veliaj i shoqëruar nga Myftiu i Tiranës, Ylli Gurra tha: “I kemi marrë të gjitha masat për nevojat logjistike. Parkingu nëntokësor do të jetë falas për besimtarët nga ora 5 deri në 7 të mëngjesit. Nëse parkingu i sheshit do të jetë plot, atëherë do të hapim edhe parkingun te Bulevardi i Ri, çka besoj se është mjaftueshëm për të gjithë besimtarët që vijnë nga jashtë unazës”.

 Ndërsa Myftiu i Tiranës, Ylli Gurra vlerësoi Bashkinë e Tiranës për investimin dhe kontributin, ndërsa theksoi se tashmë besimtarët myslimanë do të kenë mundësi që të falen në sheshin “Skënderbej”. “Pas një dekade rikthehemi për t’u falur në një ambient publik të mirëstrukturuar, të mirëinvestuar nga Bashkia e Tiranës” tha Gurra.   

 

 

 

 

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

​Gashi: PDK nuk bëhet pjesë e qeverisë Hoti

Anëtari i kryesisë së PDK-së, Kujtim Gashi, ka hedhur poshtë zërat se kjo parti do të futet në qeverinë Hoti. Në një intervistë për emisionin...

Greqia hyn në valën e dytë të pandemisë

Greqia ka hyrë zyrtarisht në valën e dytë të pandemisë së koronavirusit. Kjo gjë është konfirmuar për “Guardian”, nga një prej ekspertëve të sëmundjeve infektive...

Haradinaj i tërheq vërejtje Hotit: Ke ulur nivelin e dialogut

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, shprehet i pakënaqur ndaj Avdullah Hotit lidhur me dialogun që po zhvillohet në Bruksel. Në një intervistë për RTV21, Haradinaj...

Për fitoret dixhitale të Berishës dhe humbjet reale të Bashës

Nga Alfred Peza Pasi e ndihmoi opozitën në fitoren e “revolucionit popullor” pas djegies së mandateve të deputetëve dhe bojkotit të zgjedhjeve lokale të 30...

Zbulohet nëse Mbappe do të aktivizohet në ndeshjen kundër Atalantës

Trajneri i PSG-së, Thomas Tuchel, ka njoftuar se sulmuesi Kylian Mbappe do të jetë gati për sfidën ndaj Atalantës. Ai e bëri të ditur këtë...