E hënë, 24 Janar, 2022
-0.5 C
Tirana

Ekzekutimi i ”The Boss” në Vlorë, në automjet ndodhej një person i tretë

Një ngjarje e rëndë tronditi Vlorën mesditën e 10 majit, ku u ekzekutua në një atentat mafioz 40-vjeçari Bledar Birçaj.

Drejt automjetit tip ”BMW X5” me të cilin ai lëvizte në zonën e njohur si “Bishti i Kalldrëmit” u qëllua me breshëri kallashnikovi nga dy persona që i kishin zënë pritë.

Fatmirësisht, nga breshëria e plumbave arritën të shpëtonin pasagjerët që ndodheshin në makinë me të. Në vendin e parë ishte i ulur agjenti i antidrogës Granit Deromema, ndërsa në sediljen pas ishte kushëriri i viktimës, 20 vjeçari Edison Zenelaj.

Përpara grupit hetimor, Zeneli ka thënë se në momentin që ka ndodhur krimi po luante në rrjetet sociale dhe se nuk ka parë asgjë. Ai është shprehur i tronditur për ngjarjen dhe nuk ka qenë në gjendje të jepte shumë përgjigje.

Kush është viktima Bledar Birçaj?

Bledar Birçaj është një emër jo i panjohur për policinë e Vlorës, pasi në 21 dhjetor 2010, ai së bashku me vëllanë e tij, Elton Birçaj, kanë dhunuar barbarisht ish-juristin e hipotekës së Vlorës me inicialet F.H.

Për këtë ngjarje, dy vëllezërit janë proceduar në gjëndje të lirë. Shkak i kësaj ngjarje është bërë, problemet që ata kanë pasur me dokumentacionin në një pronë që ndodhet në qytetin e Vlorës.

Birçaj është arrestuar dhe në 27 janar 2011 nga policia dhe prokuroria e Vlorës pasi dyshohej për kryerjen e veprës penale të “Vrasjes me paramendim” e kryer në bashkëpunim mbetur në tentativë; “prodhimit dhe mbajtjes pa leje të armëve luftarake dhe municioneve”; si dhe “Shkatërrim prone”, për tu liruar më pas në prill të 2011-ës.

Mësohet se Birçaj kishte vetëm një muaj që ishte kthyer nga Spanja, dhe një nga pistat ku po hetohet janë konfliktet që mund të ketë pasur në vendin iberik.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndërron jetë aktori i njohur turk, luajti në serialin “Ertogrul”

Aktori i njohur turk, Ayberk Pekcan, ka ndërruar jetë në moshën 51-vjeçare. I ndjeri ka luajtur në serialin “Ertogrul” dhe “Osman”. Mediat turke thonë se...

Gjirokastritët dhe korçarët më punëtorë, Lezha, Dibra dhe Tirana më “dembele”

Qarqe të ndryshme të vendit shfaqin sjellje ekstreme ndaj punës, pasi në disa prej tyre popullsia në moshë punë (+15 vjeç) shfaq një interes...

Makthi i Berishës nga institucionet që nuk e njohin

Nga: Mero Baze Sali Berisha tani ka nisur luftë me çdo institucion zyrtar, politik apo fetar që nuk e pranon më si Kryetar të PD,...

“Blindohen” zgjedhjet në Shoqatën e Tiranës, hyrja me kartë identiteti

Në orën 15:00 do të nisin zgjedhjet e Shoqatës Rajonale të Futbollit të Tiranës. Aktualisht është vënë re prezencë e forcave të policisë private,...

Nis hakmarrja pas përgjimeve, Tatimet ‘mësyjnë’ te bizneset e Armand Dukës

Bashkia e Tiranës me në krye Erion Veliaj, ka marrë zotimin për të "pastruar futbollin". Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për...