E diel, 24 Tetor, 2021
13.5 C
Tirana

Eksperti i sigurisë kibernetike: Ja si të zbuloni kamerat e fshehura në hotele

Marcus Hutchins, një haker britanik, ekspert në sigurinë kibernetike ka shuar kureshtjen e shumë njerëzve nëse hotelet kanë kamera të fshehta. Hutchins fitoi famë në qarqet e sigurisë kibernetike, për ndihmën për të ndaluar sulmin WannaCry ransomware 2017 që goditi qindra mijëra kompjuterë në të gjithë botën, dhe shkaktoi dëme serioze në kompanitë argëtuese, spitalet dhe kontraktorët qeveritarë gjatë disa viteve.

Ai tani e kalon kohën duke mësuar siguri kibernetike, pasi grumbulloi mbi 100.000 ndjekës në TikTok. Në një video virale që ka arritur më shumë se pesë milionë shikime, Hutchins thotë se vendi i parë për të filluar kërkimin e pajisjeve të fshehura është në çdo zonë që një “kacavjerrës” do të donte të shikonte.

“Merrni për shembull këtë alarm zjarri, ai është vendosur menjëherë mbi shtrat,” shpjegon Hutchins, duke ndriçuar një dritë telefoni direkt në pajisje.

Ai ekspozon një aparat fotografik, duke ndriçuar një dritë përmes një alarmi dixhital pranë shtratit, para se të tregojë se si një karikues USB mund të jetë shtëpia e një kamere me vrima.

“Këto kamera janë vërtet të vogla, siç mund t’i shihni këtu, kështu që ato mund të fshihen në çdo gjë, madje edhe në një vrimë në mur”, tha ai.

“Ju do të dëshironi të kontrolloni çdo pajisje të dyshimtë, ose vrima që janë përballë dushit, zonës së veshjes ose shtratit”.

Hutchins demonstroi se ku njerëzit mund të dallojnë LED me rreze infra të kuqe, për të ndihmuar në zbulimin e kamerave.

“Kamera e përparme është e vetmja që tenton të punojë, pasi ajo e pasme ka një filtër IR”, shpjegoi ai, ndërsa ndriçoi një dritë mbi kamerën.

Ai shtoi se videoja nuk u zhvillua në një Airbnb të vërtetë, dhe ishte vënë në skenë për të demonstruar mënyrën e gjetjes së kamerave.

Dhe nga më shumë se 5000 komente, shumica ranë dakord. “Një arsye tjetër për të mos u larguar kurrë nga shtëpia ime”, tha një komentues.

Burimi i lajmit: 7news. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...