E enjte, 20 Janar, 2022
12.5 C
Tirana

Eksperimenti i çuditshëm i SHBA, lëshon në natyrë mushkonja të modifikuara gjenetikisht

Autoritetet lokale të Florida Keys aprovuan planin për të lëshuar në natyrë 750 milionë mushkonja të modifikuara gjenetikisht. Banorët vendas e kundërshtuan këtë vendim. Ky projekt-pilot është krijuar për të provuar nëse një mushkonjë e modifikuar gjenetikisht mund të jetë një alternativë e suksesshme për spërkatjen e insekticideve.

Llojet e mushkonjave aedes aegypti që janë në Florida transmetojnë disa sëmundje vdekjeprurëse si zika, ethet e dengos dhe ethet e verdha.

Në fillim të vitit 2021 këto mushkonja do të lëshohen edhe në Teksas, ndërsa mushkonjat e modifikuara janë zhvilluar nga kompania britanike Oxitec, e cila zhvilloi një mushkonjë mashkull të programuar të vdesë para moshës madhore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...