E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Ekonomi/ Gjermania po vuan për lëndë të parë, kosto e ndërtimit rritet me 30%

Mungesat e lëndës së parë paraqitet problem për sektorin e manufakturës në Gjermani, së bashku me nivelin e lartë të çmimit të energjisë, tha të hënën kreu i dhomës së tregtisë dhe industirsë, presidenti i DIHK-së Peter Adrian.

“Çmimet e energjisë dhe e lëndës së parë janë aktualisht rreziku numër një për industrinë. Programet për rigjenerimin e ekonomisë në Shtetet e Bashkuara dhe Kinë kanë sjellë kërkesë të lartë, e cila ka rritur në mënyrë të konsiderueshme çmimet. Nëse dëshironi të ngrini një ndërtesë në Gjermani, do të përballeni me çmime 30 përqind më të larta dhe me çelik herë pas here deri në 100 përqind më të shtrenjtëë. Ky është bërë problem i madh.”

Adrian tha se industria po vëzhgon nga afër për të dalluar nëse bëhet fjalë për një fenomen të përkohshëm apo për ndonjë sinjal inflacioni afatgjatë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...