E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Konfirmohet varianti Delta në Shqipëri, Komiteti njofton sot mbledhje urgjente

Tashmë është konfirmuar zyrtarisht prezenca e variantit Delta në Shqipëri, më i transmetueshmi i Covid-19. Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet të dalë sot në një mbledhje urgjente në orën 13:00, ku do të diskutohet për variantin Delta.

Ende nuk ka informacione nëse do të ketë ndryshim të masave anti- COVID. Konfirmimi i variantit Delta në Shqipëri, i dyshuar nga sinjalet laboratorike dhe tashmë i konfirmuar nga Laboratori i Referencës në Berlin, përkon dhe me rritjen e infektimeve në 2 javët e fundit në vendin tonë.

Varianti Delta i infeksionit Sars-Cov2 është varianti më i transmetueshëm, ndaj autoritetet shëndetësore kërkojnë nga qytetarët respektimin e masave të distancimit fizik, vendosjen e maskave në ambientet e brendshme dhe higjenën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...