Kuriozitete

E di se çfarë i ndodh trupit tonë nëse nuk hamë kurrë peshk?


               Publikuar në : 15:25 - 19/07/19 M. S

Shumë njerëz janë veganë, e ndërsa të tjerë jetojnë në një pjesë të botës ku nuk ka peshk. Pyetja e cila na lind krejt natyrshëm është: Çfarë duhet të bëni që t’i zëvendësoni me ushqime të tjera?!

Peshku shpesh quhet ushqim për tru. I pasur në përbërës ushqimorë thelbësorë, peshku është mjaft i dobishëm për shëndetin e njeriut dhe ai duhet përdorur sa më shpesh. Përveç kësaj, peshku është ushqim i shkëlqyeshëm për trurin, sepse është i pasur me omega 3, acide yndyrore, të domosdoshëm për funksionimin e trurit dhe zhvillimit të tij.

Pavarësisht këtyre vlerave ushqimore, ka njerëz të cilët nuk e konsumojnë. Këshillohet që të paktën një herë në javë, në tryezat tona të ketë peshk për shkak të ndikimit që ka ai në trurin e njeriut.

Nëse nuk e konsumoni dot, atëherë mund ta zëvendësoni me ushqime të tjera. Mjafton të hani arra dhe fara për të ushqyer trurin dhe forcuar memorien.

Omega-3 parandalon sëmundje të tilla si Alzheimer, dhe gjithashtu na mbron nga problemet e zemrës. Gjithsesi ky element gjendet edhe arrat, farat ose suplemente të tjera. E mira është që në dietën tuaj ushqimore, peshku të mos mungojë.

 

 


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT