E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Dyshohet se kanë lidhje me ISIS, policia suedeze arreston dy gra

Dy gra që dyshohet se kanë lidhje me ISIS, janë arrestuar nga policia suedeze. Dyshimet nisën pasi dy gratë u larguan nga Siria dhe mbërritën në Stokholm.

Pas hetimeve u zbulua se njëra prej tyre ishte duke u hetuar për krime lufte, gjenocid dhe krime kundër njerëzimit.

Zëdhënësi i policisë së Stokholmit, Ola Österling, tha se prokurori që drejtoi hetimin e dy grave, urdhëroi arrestimin.

“Ne e morëm atë vendim kur aeroplani mbërriti në Stokholm pasdite”, tha Österling për AFP. Ai shtoi se një grua e tretë u mor në pyetje.

Disa hetime janë duke u zhvilluar mbi burra dhe gra që ktheheshin nga zonat e kontrolluara nga grupet e Shtetit Islamik (ISIS ose IS), sipas një deklarate të prokurorëve të hënën.

Një nga gratë e arrestuara raportoi se ishte hetuar për krime lufte, gjenocid dhe krime kundër njerëzimit.

SVT gjithashtu raportoi se gruaja, e cila u kthye të hënën, po qëndronte në një kamp në veri të Sirisë, por u dëbua nga autoritetet kurde, pasi përcaktoi se nuk kishte prova të mjaftueshme për ta ndjekur atë.

Burimi i lajmit: worldakkam. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zgjedhjet e nxehta të 6 marsit, 10 pritshmëritë për 6 bashki

Nga: Roland Qafoku Vendimi për zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit më shumë duket si një pushim i detyruar i kërkuar nga trajneri në...

Recitoi mes dëborës/Meta: Vargjet e mia shqetësuan çunat e “Ballkanit të Hapur”

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, është pyetur nga gazetarët sot për recitimin që bëri së fundmi në Korçë, ndërsa në qytetin juglindor kishte nisur...

Meta i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë” Ramës

Pa humbur kohë, presidenti Meta i është përgjigjur thumbave të kryeministrit Rama. Presidenti Ilir Meta i ktheu përgjigje deklaratave të Ramës, se më 6...

“Kreu i FSHF”, Meta: Dënoj çdo ndërhyrje të politikës, që synon shantazhimin!

Ndërsa foli për mediat pas homazheve te shtatorja e Ismail Qemalit, në bulevardin Dëshmorët e Kombit, Kreu i Shtetit, Ilir Meta është prononcuar edhe...

U ekzekutua nga një i mitur për hakmarrje, zbardhet ngjarja e rëndë në Lezhë

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Lezhën. Një person është qëlluar për vdekje në fshatin Manati. Bëhet me dije se ka ndërruar jetë Lekë...