E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Dilema: Çfarë e bën më të fortë njeriun falja apo hakmarrja

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Nga Juliana Breines “Psychology Today”

Kur lëndohemi nga veprimet e dikujt, sidomos nga dikush të cilit i besojmë dhe mbështetemi shumë, kjo mund të kërcënojë nevojën tonë për kontroll, duke na bërë të ndihemi të brishtë dhe të pafuqishëm. Studimet sugjerojnë se mënyra se si reagojmë kur ndihemi të lënduar, reflekton shpesh një përpjekje për të rimarrë atë ndjenjë fuqie.

Por cilat lloje përgjigjesh janë më efektive në këtë drejtim? A është më mirë të falim dhe të harrojmë, dhe të vendosim të heqim dorë nga zemërimi dhe inati? Apo duhet t’i përdorim këto emocione për t’u siguruar që personi tjetër të marrë një mësim të mirë, dhe të mos sillet prapë në atë mënyrë?

Sipas studimeve më të fundit një përgjigje për këtë pyetje, është se kjo varet nga natyra e veprimit kundër teje, dhe specifikisht nga natyra e qëllimeve të autorit. Në një studim fillestar, pjesëmarrësit në studim u vunë përpara një skenari ku njëri nga miqtë e tyre tregonte një histori të turpshme për ta në një ambient shoqëror.

Nga aty, ata u caktuan rastësisht të imagjinonin sikur miku i tyre ose kishte për qëllim t’i lëndonte ata ose jo, dhe pastaj të imagjinonin nëse ata do ta falnin apo jo mikun e tyre, nëse do të hakmerreshin duke e poshtëruar njëlloj mikun tyre në mënyrë të ngjashme, apo nuk do të kishin reaguar fare.

Një studim i dytë ndoqi një format të ngjashëm, por i pyeti pjesëmarrësit për përgjigjet e tyre ndaj veprimeve negative të të tjerëve në jetën reale, sikurse është tradhtia nga një partner romantik. Rezultatet e të dyja studimeve treguan se hakmarrja – qoftë e imagjinuar në një skenar hipotetik apo e praktikuar në jetën reale – kishte të bënte me një ndjenjë më të madhe të fuqizimit, sesa të mos bërit asgjë, por kjo vetëm kur personi tjetër e kishte bërë atë enkas për t’iu lënduar. Ndërkohë, falja ishte e lidhur me fuqizimin, pavarësisht nga synimi i atij që kishte lënduar.

Studiuesit arritën në përfundimin se hakmarrja mund të duket sikur të bën më të fortë kur i shërben një qëllimi konstruktiv, siç është dhënia dikujt e një leksioni apo tregimi se sjellja e tij nuk do të tolerohet, dhe kjo mund të jetë më e rëndësishme për lëndimin apo fyerjen e qëllimshme.

Por ata vunë re, se në shumë raste më fuqizuese mund të jetë mbrojtja e dinjitetit vetjak sesa hakmarrja në vetvete. Rëndësi ka edhe forma e hakmarrjes. Në studimin e parë, hakmarrja mori formën e poshtërimit publikisht të mikut tuaj në të njëjtën mënyrë që ai ju turpëroi ju në sy të të tjerëve.

Por mund të ketë mënyra më konstruktive për ta bërë dikë të ndiejë pasojat e veprimeve të tij, sesa thjesht përsëritja e së njëjtës vepër. Për shembull, viktima në këtë skenar mund të ketë zgjedhur të distancohet disi nga miku i tij, një qasje që mund ta bëjë të ndjehet i fortë pa shkaktuar gjithashtu turpërim ose keqardhje.

Gjetja se falja si gjest ishte fuqizuese, pavarësisht nga synimi i atij që e bëri gabimin, është në përputhje me hulumtimet që sugjerojnë se falja mund të sjellë shumë përfitime në shëndetin mendor dhe fizik të tij që e bën. Falja mund të përfshijë rimarrjen e një ndjenje të fuqisë dhe kontrollit mbi jetën, duke zgjedhur të flakësh tej barrën e inatit dhe të zvogëlosh mërinë emocionale që kanë shkaktuar veprimet e dikujt mbi ty.

Në fakt, mund të jetë ky efekt fuqizues që shpjegon disa nga ndikimet e tij pozitive tek mirëqenia, sugjerojnë studiuesit. Por ashtu si hakmarrja, edhe ndikimi i faljes mund të varet nga synimet e atij që bën gabimin. Në një studim, pjesëmarrësit prisnin që të ndiheshin sikur kishin më pak respekt për veten nëse e falnin partnerin.

Edhe falja dhe hakmarrja mund të duken si anët të kundërta të një sjelljeje, studimi sugjeron se ato janë ndonjëherë të lidhura pozitivisht. Pra është e mundur që njerëzit t`i ndiejnë që të dyja dëshirat në të njëjtën kohë, ose të përfshihen në të dyja këto sjellje. Dikush mund të ndiejë dhembshuri për një fajtor, por sërish do të të vihet në vend drejtësia. Në një grup studimesh, pjesëmarrësit ishin më falës ndaj atyre që morën atë që ata besonin se ishte një dënim i duhur dhe i drejtë, krahasuar me ata që nuk u ndëshkuan.

Në vend se të ndezte zemërimin, një ndëshkim i drejtë duket se e shuan atë. Përballja me atë që të ka lënduar, sidomos lëndimet më serioze, nuk është një proces i thjeshtë; edhe kur falja është synimi përfundimtar, rruga për të arritur atje mund të jetë e gjatë dhe plot zigzage. Në mesin e një përvoje të tillë të hidhur, ndonjëherë gjëja më e mirë që mund të bëjmë, është ta lëmë veten të ndiejë atë që po ndjen, pa ndonjë gjykim – të mirë, të keqe dhe të shëmtuar – dhe përpara se të veprojmë, t’i japim vetes hapësirë të konsiderojmë se cilat reagime do të na shërbejnë më mirë neve, dhe atyre që kanë rëndësi për ne në planin afatgjatë.

Burimi: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/in-love-and-war/202009/which-is-more-empowering-forgiveness-or-revenge

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...