E premte, 10 Korrik, 2020
18 C
Tirana

Dialogu Kosovë-Serbi/ Flet Sebastian Kurz

Më të lexuarat

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Presidenti i infektuar hoqi maskën në konferencë! Gazetarët, zero tolerancë ndaj tij

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro para disa ditësh konfirmoi se ishte infektuar me koronavirus. Rikujtojmë se herë pas here ai injoronte pandeminë duke thënë se...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Meta publikon fotot me Thaçin nga Gjiri i Lalzit, ja kush tjetër ishte me ta

Presidenti Ilir Meta ka publikuar foto nga takimi në Gjirin e Lalzit me homologun e tij kosovar, Hashim Thaçi. Nga fotot e publikuara nga kreu...

Pamje të rralla/ Ndodh 1 në 80 mijë raste, vjen në jetë fëmija me ‘këmishë’ (FOTO)

Një foshnje në maternitetin ‘Koço Gliozheni’ në kryeqytet, ka lindur i mbështjellë me qese amniotike, që në gjuhën popullore cilësohet si 'i lindur me...

Po fliste me Princin Charles, punonjësit të supermarketit i bie të fikët (Video)

Mediat britanike së fundmi kanë publikuar një video, ku shfaqet një punonjës supermarketi të cilit i bie të fikët teksa bashkëbisedonte me Princin Charles. Ky...

Djali i saj u gjet i vetëm në varkë, zhduket aktorja e njohur amerikane

Aktorja e njohur amerikane, Naya Rivera, është shpallur e humbur pasi djali i saj i vogël u gjet i vetëm në një varkë në...

“Do ta rikthejmë Milanin në një superfuqi”, zyrtari i njohur shpalos planin që ka

Për hir të së vërtetës performanca e Milanit këto kohët e fundit nuk ka qenë shumë e kënaqshme! Të shumtë janë personat që thonë se...

Sebastian Kurz në një intervistë ekskluzive për Telegrafin, flet për rolin e SHBA-së në dialogun Kosovë-Serbi, ndryshimin e kufijve, liberalizimin e vizave, e Qeverinë Hoti.

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, tha se shpreson që në kuadër të dialogut Beograd-Prishtinë, të mund të arrihen marrëveshje gjithëpërfshirëse, që po ashtu është një parakusht për anëtarësimin e të dy vendeve në Bashkimin Evropian.

Në një intervistë për “Telegrafin”, kancelari Kurz, theksoi se roli i shtuar i SHBA-ve, si plotësim i angazhimeve shumëvjeçare të BE-së, sigurisht që është pozitiv.

Duke folur për liberalizimin e vizave, ai tha se meqë Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret, “ne gjithmonë ishim në favor të dhënies së liberalizimit të vizave, dhe për këtë qeveria austriake ka edhe më tej një përkushtim të qartë në programin e saj”.

Sa i përket asaj se si i shpjegon bisedimet e disa udhëheqësve nga rajoni, lidhur me propozimin për ndryshim të kufijve në mes Kosovës e Serbisë, kancelari Kurz mes tjerash tha se “Qasja jonë ka qenë gjithnjë pragmatike”.

Sipas tij, nëse të dy shtetet mund të pajtohen, Austria nuk do t’i pengojë palët të ulen në një tryezë dhe të ngrisin të gjitha çështjet, të cilët ata i konsiderojnë të rëndësishme.

Në intervistë, kancelari Kurz ka folur edhe për bashkëpunimin me kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti, pasi siç tha ai Ballkani Perëndimor është rajon i rëndësishëm për Austrinë dhe ne mbështesim perspektivën evropiane të të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor.

“Shpresoj që Kosova do të vazhdojë të zbatojë të gjitha reformat e nevojshme në të gjitha fushat, në veçanti në sundimin e ligjit, i cili është i një rëndësie të veçantë për një zhvillim të mëtejmë në rrugën drejt anëtarësimit në BE. Kosova mund të llogarisë në mbështetjen e Austrisë”, tha mes tjerash në intervistë kancelari Kurz.

Telegrafi: Z. Kurz, ju keni deklaruar në vazhdimësi se do të mbështesni Kosovën në rrugën e saj evropiane, por, edhe pse Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave, qytetarët e saj edhe më tej nuk gëzojnë lëvizjen e lirë, vonesa në çështjen e vizave pjesërisht është pasojë e mungesës së unifikimit brenda Bashkimit Evropian. Përse po i vonon Bashkimi Evropian proceset në raport me Kosovën?

Sebastian Kurz: Meqë Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret, ne gjithmonë ishim në favor të dhënies së liberalizimit të vizave. Për këtë qeveria austriake ka edhe më tej një përkushtim të qartë në programin e saj. Ndërkohë, në nivel evropian po zhvillohen biseda edhe më tutje lidhur me këtë çështje.

Telegrafi: Më 27 qershor, përfaqësues të Republikës së Kosovës dhe Serbisë do të takohen në Washington për të vazhduar dialogun në mes dy shteteve. Ata ishin ftuar nga i emëruari i presidentit të Shteteve të Bashkuara Donald Trump. Cili është komenti i juaj lidhur me këtë takim, marrë parasysh se për shumë vite me radhë dialogu zhvillohej në Bruksel, me ndërmjetësimin e BE-së?

Sebastian Kurz: Gjithmonë kam qenë i mendimit se kushdo që mund të ndihmoj të ndërtoj urën është i mirëpritur. Roli i shtuar i SHBA-ve si plotësim i angazhimeve shumëvjeçare të BE-së sigurisht që është pozitiv. Shpresojmë që në kuadër të dialogut Beograd-Prishtinë të mund të arrihen marrëveshje gjithëpërfshirëse. Ky po ashtu është një parakusht për anëtarësimin e të dy vendeve në BE.

Telegrafi: A mendoni se zhvendosja e dialogut nga Brukseli në Uashington e ka zbehur punën shumëvjeçare të Bashkësisë Evropiane?

Sebastian Kurz: Unë nuk do e përkufizoja ashtu, ndaj më shumë e shoh angazhimin e SHBA-ve si një kontribut pozitiv për të ndihmuar në zgjidhjen e konfliktit, i cili po i mban peng të dy shtetet për kaq shumë kohë.

Telegrafi: A jeni optimist se mund të ketë një marrëveshje finale në mes Kosovës dhe Serbisë deri në fund të këtij viti?

Sebastian Kurz: Kjo plotësisht varet nga dy palët në fjalë. Shpresoj të arrihen përparime tjera në muajt në vijim.

Telegrafi: Përfaqësuesi special i BE-së për bisedimet në mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajcak, gjatë vizitës së tij në Kosovë ka takuar zyrtar të lartë, me të cilët ka diskutuar mundësinë e vazhdimit të dialogut dhe njëkohësisht ka mirëpritur angazhimin e SHBA-ve në këtë proces. Si e komentoni ju këtë?

Sebastian Kurz: Siç mund ta shihni, të gjithë jemi të një mendimi.

Përfaqësuesi special i BE-së, Lajçak, gëzon mbështetjen tonë të plotë. E njoh atë që nga koha e tij si Ministër për Punë të Jashtme dhe President i Këshillit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara (KB). Miroslav Lajçak është një diplomat me përvojë të jashtëzakonshme.

Telegrafi: Si i shpjegoni bisedimet e disa udhëheqësve nga rajoni, lidhur me propozimin për ndryshim të kufijve në mes Kosovës e Serbisë?

Sebastian Kurz: Qasja jonë ka qenë gjithnjë pragmatike. Nëse të dy palët mund të pajtohen, nuk mund të jemi ne ata që i pengojmë palët të ulen në një tryezë dhe të ngrisin të gjitha çështjet, të cilët ata i konsiderojnë të rëndësishme. Ne duhet të bëjmë krejt çfarë është e mundur të lehtësojmë një marrëveshje gjithëpërfshirëse në mes Beogradit dhe Prishtinës, e cila do të kishte një efekt pozitiv në rajonin si tërësi.

Telegrafi: Para disa javësh kishim një mocion mosbesimi ndaj qeverisë Kurti dhe si rezultat i votës së mosbesimit tani kemi një qeveri të re e udhëhequr nga Avdullah Hoti (LDK-EEP parti simotër).

A mund të na thoni cilat janë pritjet e juaja nga qeveria e re e Kosovës dhe si e shihni atë në marrëdhëniet me

Austrinë, si një shtet i cili në vazhdimësi ka qenë mbështetës?

Sebastian Kurz: Mirëpres bashkëpunimin e ngushtë me Kryeministrin Hoti. Ballkani Perëndimor është rajon i rëndësishëm për Austrinë dhe ne mbështesim perspektivën evropiane të të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor. Shpresoj që Kosova do të vazhdoj të zbatoj të gjitha reformat e nevojshme në të gjitha fushat, në veçanti në sundimin e ligjit, i cili është i një rëndësie të veçantë për një zhvillim të mëtejmë në rrugën drejt anëtarësimit në BE. Kosova mund të llogarisë në mbështetjen e Austrisë.

Telegrafi: Një nga sfidat më të mëdha me të cilat ballafaqohet Kosova është sundimi I ligjit, lufta kundër korrupsionit dhe krimi i organizuar. Cili është mesazhi i juaj për politikanët tanë, për të arritur rezultate të prekshme në këto fusha?

Sebastian Kurz: Luftimi i korrupsionit dhe krimit të organizuar është në interesin e juaj, nuk është diçka që duhet bërë vetëm për të kënaqur BE-në ose bashkësinë ndërkombëtare. Vetëm nëse e luftoni me sukses dhe në mënyre efektive korrupsionin dhe krimin e organizuar, do të mund të përmbushni pritjet dhe shpresat e qytetarëve tuaj.

Telegrafi: Pandemia aktuale COVID-19 ka shkaktuar humbje të mëdha në jetë njerëzish, por edhe në ekonomi në mbarë botën. Si e ka menaxhuar Austria këtë krizë?

Sebastian Kurz: Austria ka reaguar shumë herët dhe me masa më të ashpra se sa shumica e shteteve të Evropës, duke vendosur mbylljen e madhe (Lockdown) në Mars. Kjo na ka ndihmuar të shpëtojmë mijëra jetëra dhe na ka mundësuar të rihapim ekonominë më herët se sa vendet tjera. Prioriteti ynë tani është të mbajmë në kontroll numrin e infeksioneve të reja dhe të shmangim valën e dytë.

Telegrafi: BE-ja ka mbështetur Kosovën në luftën kundër COVID-19 me pajisje dhe elemente mjekësore. Çfarë mbështetje i ka ofruar Austria Kosovës në luftimin e pandemisë gjatë kësaj kohe?

Sebastian Kurz: Austria ka dhënë ndihma edhe në nivel bilateral për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor. Ministri për Punë tw Jashtme z. Shallenberg dhe Ministrja për BE-në, znj. Edshtadler, kanë vizituar Prishtinën para tri javëve për të dorëzuar ndihma në vlerë prej 250,000 € për luftimin e COVID-19. Këto do shfrytëzohen për të financuar, përmes UNDP-s, 9,000 teste për COVID-19, të cilat nevojiten urgjentisht. /Telegrafi

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Po fliste me Princin Charles, punonjësit të supermarketit i bie të fikët (Video)

Mediat britanike së fundmi kanë publikuar një video, ku shfaqet një punonjës supermarketi të cilit i bie të fikët teksa bashkëbisedonte me Princin Charles. Ky...

Paqe ka kur nuk i hidhet benzinë zjarrit politik

Nga Skënder Minxhozi Ilir Meta ka bërë një konstatim të drejtë në orët e fundit. Ka vërejtur se tek ne, përkundër Maqedonisë së Veriut, ka...

A duhej të jepte dorëheqjen Thaçi pas publikimit të aktakuzës? Përgjigjet Haradinaj

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur rreth ftesës që Gjykata Speciale i ka çuar presidentit Thaçi, për t’u paraqitur në Hagë. Kujtojmë se Haradinaj...

Durrës/ Përfshihen nga flakët 3 shtëpi të vjetra

Së fundmi, 3 shtëpi të vjetra janë përfshirë nga flakët në lagjen 5 të qytetit të Durrësit. Zjarrfikëset kanë shkuar në vendin e ngjarjes dhe...

Kryeministri 61-vjeçar ndërron jetë pak pas mbledhjes së qeverisë

Kryeministri i Bregut të Fildishtë, Amadou Gon Coulibaly, ka ndërruar jetë sot pak minuta pasi kishte përfunduar një mbledhje të kabinetit qeveritar. Presidenti i vendit,...