E hënë, 23 Nëntor, 2020
8 C
Tirana

Dezertimi i 4 komandove, ish-deputeti i PD-së: Nuk është hata, shqetësuese është fakti se…

Më të lexuarat

Rritja e rasteve/ Sot hapet spitali Covid 3, brenda javës edhe Covid 4

Pas ankesave të shumta për ezaurimin e kapaciteteve në spitalet Covid, qeveria duket se po bën lëvizjen e radhës. Burime bëjnë me dije se...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

FOTO/ Tirana një “betoniere” e madhe, 10 kulla në ndërtim e sipër

Edhe pse vendi ndodhet në krizë ekonomike për shkak të tërmetit të 26 nëntorit dhe pandemisë Covid-19, Tirana vijon të ketë një bum ndërtimesh. Këtij...

Komiteti Teknik del me vendimin e fundit për universitetet

Zv.Ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, zbuloi vendimin më të fundit që është marrë për universitetet. Në një konferencë për mediat, ajo tha se mësimi...

Kaos në spital/ Mjeku thirrje qeverisë: Zgjohuni nga gjumi, hapni Covid 4

Situata paraqitet e rënduar në vendin tonë sa i përket pandemisë nga koronavirusi. Mjeku i Urgjencës i ‘Shefqet Ndroqit’, ose Covid2, Dritan Koçiaj ka ngritur...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Italia jep alarmin për ‘bombën e ujit’/Ekspertët: Mos dilni nga shtëpia (VIDEO)

Autoritetet në Itali kanë dhënë alarmin për shkak të së ashtëquajturës “bombë e ujit”, që ka sjellë një përkeqësim të menjëhershëm të kushteve atmosferike. Për...

“Ka planifikuar që të japë dorëheqjen”, zbulohet pasardhësi i Vladimir Putin

Kritiku i njohur i Vladimir Putin, ka nxjerrë disa të pathëna të cilat e nxjerrin zbuluar lidhur me lëvizjet e tij. Valerey Solovei ka...

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Besnik Mustafaj është shprehur se dezertimi i katër komandove shqiptarë nuk është ndonjë hata, pasi ky është një fenomon që mund të ndodhë në të gjitha ushtritë e botës.

Por sipas tij, shqetësuese është fakti se shumë ushtarë shprehin dëshirën për t’u larguar nga ushtria. “Ne jemi një ushtri e NATO-s me një numër të vogël ushtarësh. Në momentin që jemi anëtarësuar në NATO, duhet që 2% e GDP-së të shkojë për kërkesat e ushtrisë. Ky 2% jonë është me thërrime. Në kohën e Partisë Demokratike ishte rreth 1.9 për qind, por gjatë këtyre 4 viteve kemi parë që ka zbritur në 1% ose 0.9%”, tha ai për “News24”.

Mustafaj shtoi se kjo ndikon drejtpërdrejt në pagesat e ushtarëve. “Përkushtimi, lodhja, rrezikshmëria e ushtrisë sonë është në të njëjtin nivel me ushtritë e të tjera, por paga është shumë më e ulët. Ne kemi një ushtri profesioniste dhe pagesa merr një kuptim shumë të madh dhe bëhet një burim shumë i madh që të ndodhë një gjë e tillë”, shtoi ai.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Macron po u bën myslimanëve, atë që nazistët u bënë hebrenjve

Ministrja e Pakistanit për të Drejtat e Njeriut, ka akuzuar presidentin francez, Emmanuel Macron për trajtimin e popullsisë myslimane të vendit të tij, duke...

Punonjësit e doganës greke në grevë urie, mbyllet pika kufitare e Kakavijës

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave, ka njoftuar se pika doganore e Kakavijës do të jetë e mbyllur për 24 orë. Shkak për këtë, është bërë...

Heshtja e Kullës së Sahatit dhe shoqëria e pacivilizuar

Nga: Ilir Demalia Tashmë Tirana po groposet në çdo objekt që lidhet me trashëgiminë e saj historike-kulturore si identitet, jo vetëm i Tiranës si kryeqytet,...

Britania i kthehet lirisë, por Boris Johnson lajmëron masa të reja

Boris Johnson ka konfirmuar se bllokimi i dytë kombëtar në Britani do të përfundojë më 2 dhjetor. Kryeministri britanik hoqi bllokimin e dytë, duke...

U rikthye në garë për Kushtetuesen, KED skualifikon përsëri Eugen Papandilen

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi shqyrtoi në mbledhjen e sotme verifikimin e kandidaturave për vendet vakante të shpallura nga Presidenti dhe Kuvendi për Gjykatën...