E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Dekorime dhe certifikata për punë në nëndetëse, por më penalizojnë në pension

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së premtes sorollatjet e një ish-ushtaraku, i cili ka punuar në nëndetëse për më shumë se 20 vite. Hysni Bajrami thotë se ka ka punuar në Flotën Detare nga viti 1970 deri në vitin 1992, ku është nxjerrë në lirim.

“Në vitin 1996 kam dalë në pension, kam marrë pension pleqërie. Unë kam punuar në nëndetëse, në Flotë Detare, madje kam marrë edhe dekorata. Puna jonë ka qenë tejet e vështirë, pasi unë kam pasur gradën nënoficer dhe polumbar. Ligji e përcaktonte se me një punë të tillë, dilje 50 vjeç në pension. Kam punuar në nëndetëse në Durrës dhe Shëngjin” thotë z.Bajrami.

Më tej pohon se, problemi aktual, për të cilin i është drejtuar emisionit “Fiks Fare” është se s’merr dot pension suplementar. “Të gjithë shokët e mi marrin pension suplementar, kurse unë s’marr. Në vitin 1996 unë dorëzova dokumentin nga reparti që specifikohej se grada ishe nënoficer dhe polumbar. Me këtë punë kishte ligj se dilje në pension 50 vjeç. Dhe unë ashtu dola. Deri tani marr pension pleqërie, s’kam as suplementar. Kam kërkuar te Sigurimet Shoqërore në Durrës, më thonë se i kanë dërguar shkresa arkivit të ushtrisë. Kjo i kthen përgjigje se s’gjejmë dosje në arkivë. Atëherë e konfirmuan, kurse tani jo. Ushtria ka dalë për skrap” thotë Hysniu.

Bashkë me denoncuesin, gazetarët shkojnë dhe interesohen pranë Sigurimeve Shoqërore në Durrës. Ai thotë se në vitin 1978 ka marrë një medalje pune, me një dekret nga Presidiumi i Kuvendit Popullor. “Është reguar punëtor i palodhur dhe i disiplinuar. Këmnëgul për plotësimin në kohë dhe me cilësi të detyrave të ngarkuara, duke u bërë shembull për të tjerët” thuhet në këtë mdealje të punës, të firmosur nga Haxhi Lleshi. Ndërkohë, në dhjetor të vitin 2019, z.Hysni bajrami merr nga Komanda e Forcës Detare, në Ministrinë e Brendshme, edhe një certifikatë mirënjohje. “I jepet z.Hysni Bajrami. Falendërim dhe mirënjohje për kontributin e dhënë ndër vite në Forcën Detare” thuhet në këtë certifikatë, e firmosur nga z.Artur Meçollari. “Moralisht më vlerësojnë, financiarisht jo. Më japin medalje dhe certifikata, por te Sigurimet Shoqërore kthejnë përgjigje se nuk ka dosje” thotë Hysniu.

Lexo edhe :   Një jetë në pritje të kompensimit, Fiksi vë në lëvizje institucionet

Gazetarët e Fiks Fare u interesuan te Sigurimet Shoqërore në Durrës, ku specialistja që është marrë me rastin thotë se në vitin 1996, kur ka dalë në pension z.Hysni Bajrami, ka dorëzuar një dokument që thotë se është n/oficer dhe polumbar, pra një profesion i vështirë. Ai ka bërë kërkesë për suplement në pension, sipas edhe parashikimeve ligjore. “I kemi kërkuar Qendrës së Personelit të Rekrutimit, pranë Ministrisë së Brendshme, informacion për z.Bajrami dhe na kanë kthyer përgjigje se ‘ka mangësi në dokumentacion përsa i përket periudhës si nënoficer aktiv’.

Lexo edhe :   Një jetë në pritje të kompensimit, Fiksi vë në lëvizje institucionet

Nëse na konfirmojnë gradën dhe pozicionin, atëherë z.Bajrami e përfiton këtë suplement” thotë specialistja. Pyetjes se, në vitin 1996 kur doli në pension, a i është konfirmuar pozicioni dhe grada, specialistja thotë se “në vitin 1996 i është konfirmuar, ndërsa aktualisht jo”. Pra, ndryshe nga medaljet dhe certifikatat, në dokumentet që kanë efekt financiar, Ministria e Mbrojtjes i kthen përgjigje negative ish-ushtarakut Hysni Bajrami./Top Channel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...