E martë, 27 Korrik, 2021
35.5 C
Tirana

Danimarka, ‘hirushja’ e Euro 2020/ Shkatërron Uellsin dhe kalon në çerekfinale

Përfundon ndeshja e parë  e fazës së 1/8 në “EURO 2020”. Danimarka ka mundur me rezultatin e thellë 4-0 Uellsin, duke siguruar kualifikimin në çerek-finale. Sfida u zhbllokua në minutën e 27 nga Dolberg.

Pas një aksioni mjaft të bukur, mesfushori goditi saktë, duke e dërguar topin në cepin e portës. 23-vjeçari ka tundur rrjetën me një goditje të bukur nga jashtë zone.

 

Me fillimin e pjesës së dytë, Danimarka gjeti sërish rrugën e rrjetës, pasi në minutën e 48-të, ishte përsëri Dolberg i cili shënoi një dopietë. Sulmuesi përfitoi nga një gabim i mbrojtjes uellsiane dhe dyfishoi shifrat.

 

Kur u duk se ndeshja po shkonte drejt fundit, danezët realizuan edhe dy herë të tjera. Në minutën e 88-të, ishte futbollisti i Atalantës Mahele, që trefishoi shifrat. Pas asistit të Jensen, 24-vjeçari lëvizi bukur brenda zonës, teksa me të majtën godti saktë duke çuar topin në rrjetë.

 

Në minutën e 94-të, shënoi Breithueit me një gjuajtje të bukur brenda zonës. Fillimisht goli u cilësua i parregullt, por më pas VAR-i e konfirmon si të rregullt.

 

Në çerek-finale, Danimarka do të ndeshet me fituesin e çiftit Holandë-Çeki, ndeshje e cila do të zhvillohet ditën e nesërme në orën 18:00, në “Pushkash Arena” të Hungarisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vrau shokun e tij, Apeli ndryshon masën e sigurisë për Marjus Demën

Gjykata e Apelit ka ndryshuar masën e sigurisë për Marjus Demën, i cili vrau shokun e tij Mehmet Qamën, disa muaj më parë, në...

Merkato/ Atletiko do të shesë 3 lojtarë për Lautarton e Interit

Interi po ndërton sezonin e ri me Simone Inzaghin, me shpresën dhe qëllimin për të mos hequr dorë nga ndonjë lojtar tjetër i shkëlqyeshëm...

I shpëtoi aksionit të policisë, arrestohet drejtuesi i ”Benzit”

Policia ka bërë të mundur arrestimin e shoferit të automjetit tip ''Benz'', i cili nuk iu bind urdhrin të efektivëve për t'u ndaluar, pasi...

Pesë të zhdukur, 16 të plagosur në shpërthimin e fabrikës kimike gjermane

Një shpërthim në një fabrikë kimike në qytetin perëndimor gjerman të Leverkusenit, të martën në mëngjes, shkaktoi një zjarr në një depozitë që përmbante...

E rëndë në Shkodër, 13-vjeçarja mbytet në lumin Buna

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mesditën e Shkodrës, ku një 13-vjeçare është futur për t'u larë në lumin Buna, por fatkeqësisht u mbyt....