E mërkurë, 13 Tetor, 2021
15.5 C
Tirana

Covid/ Studimi: Ilaçi i antitrupave GSK-Vir, zvogëlon shtrimet në spital

Një studim i fundit, ka konfirmuar se ilaçi i antitrupave GSK-Vir zvogëlon shtrimin në spital dhe vdekjen në pacientët me COVID-19. Trajtimi me këtë ilaç, mori një autorizim të përdorimit emergjent nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters.

Trajtimi sotrovimab i përket një klase ilaçesh të quajtura antitrupa monoklonalë që imitojnë antitrupat natyrorë që trupi gjeneron për të luftuar infeksionin.

Sotrovimab është rekomanduar të përdoret për kujdesin me rrezik të lartë të pacientëve jo të shtruar në spital me simptoma të lehta të COVID-19.

Në studimin e bërë në 1,057 pacientë, sotrovimab rezultoi se ulte me 79% të rrezikut të shtrimit në spital për më shumë se 24 orë ose vdekje për shkak të ndonjë virusi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa do të shtrenjtohet energjia?

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat...

Si po tallet Sali Berisha me viganët e historisë

Nga: Pajtim Bello Sali Berisha, si në fillimet e 1991, kërkon të sëmbojë demokratët e Kukësit duke evokuar historinë e trevës së tyre. Sjellje tipike...

Mashtrimi me kreditë/Lihet në burg infermierja, lirohet bashkëpunëtorja

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin "arrest me burg" për infermieren Elisabeta Bardhollari dhe "arrest shtëpie" për Orjada Hoxhën, pasi akuzohen për...

I mori jetën gruas në sy të foshnjes/Piloti 33-vjeçar nuk kishte bashkëpunëtor

Autoritetet greke kanë dalë në përfundimin, se në krim për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch në muajin maj në Greqi është i shoqi 33-vjeçar,...

Herët a vonë të gjithë do të thonë: E dua Doktoreshë Albanën

Nga: Lorenc Vangjeli Doktoreshë Albana Fico është një emër shumë i njohur në Tiranë. Në një kohë tjetër, ajo dhe shumë kolegë të tjerë si...