E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Britania e Madhe drejt mbylljes totale, shfaqet mutacioni i dytë i Covid-19

Një tjetër mutacion i Covid-19 është zbuluar ditën e sotme në Britaninë e Madhe. Prestigjozja Daily Mail, shkruan se ky lloj mutacioni ka ardhur si pasojë e kontakteve të disa personave që kanë udhëtuar nga Afrika e Jugut gjatë javëve të fundit.

Ministri i Shëndetësisë , Matt Hancock deklaroi se ky është mutacioni i dytë i gjetur në po kaq javë, dhe besohet se është më infektues. Në një deklaratë për shtyp, ai ka thënë se miliona familje janë urdhëruar që të qëndrojnë të mbyllur në Jug-Lindje të Londrës.

Prej ditës së sotme, Britania e Madhe është ”futur” në një mbyllje të plotë në 48 orë. Mutacioni i ri i Covid është zbuluar nga disa ekspertë të Sage. Ata thonë se mutacioni i dytë i Covid për përhapet me shpejtësi të Londrës dhe dhe në të gjithë Anglinë Lindore.

Mutacioni i ri i koronavirusit që u identifikua për herë të parë në Britani, mendohet të jetë 70* më i transmetueshëm. Lidhur me këtë rast, shumë vende të botës, përfshirë Shqipërinë kanë vendosur që t’i ndalojnë udhëtimet me Britaninë.

Raste të tilla janë shfaqur dhe në disa vende si Holanda, Danimarka dhe Italia, të cilat kanë ndërprerë fluturimet me Britaninë e Madhe.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...