E enjte, 16 Shtator, 2021
21.5 C
Tirana

Bombë në Ballkan/ Mediat greke shkruajnë mbi dokumentin për Shqipërinë e Madhe

Dikush nuk ka nevojë të jetë ekspert në historinë e Ballkanit për të kuptuar se ekzistojnë një numër konfliktesh etnike të pazgjidhura që nuk lejojnë që shtetet dhe popujt të “qetësohen” dhe të përpiqen të ecin përpara, duke lënë pas të kaluarën e përgjakshme.

Sipas mediave greke, plani për të ndarë kufinjtë në Ballkanin Perëndimor është një ‘bombë’ gati në shpërthim, dhe jo vetëm kaq.

Herë pas here, në një nga vatrat që nuk kanë ndalur së ndezuri pas shpërbërjes së dhunshme të Jugosllavisë, shpërthen një zjarr i madh, i cili kërcënon të zhvillohet në një tragjedi të re dhe të djegë tërë rajonin.

Herë në Kosovë, herë në Maqedoninë Veriore, herë në Bosnjë dhe Hercegovinë, zhvillimet vijnë për të na kujtuar se asgjë nuk ka mbaruar. Kjo është diçka që jo vetëm populli, por edhe sundimtarët e dinë dhe e kuptojnë, si në Ballkan ashtu edhe në BE. Dhe nganjëherë ata vendosin plane në tryezë duke e zgjidhur njëherë e përgjithmonë konfliktet.

“Dokumenti argumenton se pengesat kryesore për integrimin më të shpejtë të shteteve të Ballkanit në BE janë çështjet e pazgjidhura kombëtare të serbëve, kroatëve dhe shqiptarëve, të cilat duhet të zgjidhen përmes krijimit të një Serbie të Madhe, një Shqipërie të Madhe. Dhe një të Kroacie të Madhe “,– vëren agjencia.

Kjo përkthehet, në praktikë, në një numër ndryshimesh të rëndësishme në hartë: Bashkimi i Kosovës me Shqipërinë, përveç zonave me shumicë serbe që do t’i jepen Beogradit. E njëjta gjë do të ndodhë me Republikën serbe të Bosnjës, ndërsa pjesa kroate që do të dalë nga shpërbërja e Bosnje dhe Herzegovinës do të bashkohet me Kroacinë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....