Bllokohet Kanali i Suezit pasi një anije e madhe mallrash është përmbysur

Trafiku detar ështe bllokuar në Kanalin Suez në Egjipt.

Sipas zyrtarëve, një anije kontejnerësh e konsideruar si një nga më të mëdhatë në botë devijoi anash dhe bllokoi të gjithë trafikun.

Situata kërcënon të prishë një sistem global transporti tashmë të tensionuar nga pandemia e koronavirusit.

‘MV Ever Given’ është një anije kontejnerësh që lundron me flamurin e Panamasë që transporton mallra midis Azisë dhe Evropës.

Anija u përmbys në breg të martën.

Evergreen Marine Corp, një kompani e madhe transporti me qendër në Tajvan që bashkëpunon me anijen, bëri me dije në një deklaratë të dhënë për Associated Press se Ever Given ishte përmbysur nga erërat e forta teksa hynte në Kanalin e Suezit nga Deti i Kuq.

Anija thuhet se nuk ka humbur asnjë nga kontejnerët e saj.

Ever Given kishte deklaruar si destinacionin e saj Roterdamin, Hollandë, para se të ngecte në kanal.