E martë, 19 Janar, 2021
4 C
Tirana

Bëni mirë që nesër të tregoheni të kujdesshëm/ Kemi një ditë palindrome

Dita e nesërme është një ditë e veçantë për shkak të datës.

Kjo jo vetëm për faktin se “02. 02. 2020” përbëhet vetëm nga numrat zero dhe dy, por edhe për mënyrën e leximit.

Nëse e lexoni nga e majta në të djathtë apo edhe anasjelltas është njësoj.

Pikërisht data të këtij lloji quhen palindrome dhe për t’u përsëritur duhet të presim vitin 2092.

Në 29 shkurt të vitit 2092 do të kemi sërish një ditë palindrome (29.02.2092).

Kuriozitetet që lidhen me këto ditë janë të shumta, por njerëzit besojnë se shifrat palindrome nuk u sjellin aspak fat.

Ata që janë supersticiozë në data të tilla zgjedhin të heqin dorë nga të gjitha angazhimet dhe thjesht ngushëllojnë veten.

Kujtojmë se hera e fundit që ka pasur një ditë të tillë ka qenë 909 vite më parë.

Më 11 nëntor të vitit 1111, kemi pasur një rast të tillë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...