E martë, 27 Korrik, 2021
34.5 C
Tirana

Befason Vuçiç: Jemi gati të pranojmë pavarësinë e Kosovës por…

Serbia do të jetë gati të pranoj pavarësinë e Kosovës, kështu ka deklaruar presidenti i Serbisë, i cili ka lënë të kuptohet që është i gatshëm për të diskutuar çdo propozim.  

“Jemi gati për të diskutuar çdo çështje të vetme, jemi gati të marrim parasysh çdo propozim të vetëm që do të nënkuptonte një zgjidhje kompromisi”, tha Vuçiç. “Por, Serbisë duhet ti ofrohet diçka në këmbim, ka vijuar”-ka vijuar më tej ai.

Kosova është njohur nga më shumë se 100 vende, por ende janë pesë vende të BE që nuk e njohin atë, kryesisht për shkak të frikës nga precedenti që mund të vendosë për mosmarrëveshjet territoriale të tyre, si dhe Kina, India dhe Rusia.

Shpresa në Bruksel është se mund të arrihet një marrëveshje që do të çonte në njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Beogradi dhe mund të hapë rrugën që Kosova të marrë një vend në OKB dhe që të dy vendet të fillojnë një rrugë drejt anëtarësimit në BE .

Vuçiç ka luajtur këto shpresa, por në këmbim kërkon “një pako” të përfitimeve për Serbinë. Ai është përfshirë tashmë në dialogun e rregullt të mbikëqyrur nga BE në Bruksel me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, i cili përpiqet të sjellë në jetë dispozitat e një marrëveshjeje të përkohshme të nënshkruar pesë vjet më parë. Thaçi i tha gjithashtu Guardian javën e kaluar se ai pret që një marrëveshje “gjithëpërfshirëse” të arrihet këtë vit.

Përveç kësaj, Vuçiç ka kaluar muajt e kaluar të angazhuar në një shakullinë e takimeve me udhëheqësit perëndimorë, duke u përpjekur t’i bindë ata se duhet të ofrojnë një zgjidhje kompromisi që sjell përfitime konkrete për Serbinë në vend që thjesht të pranojë faktet në terren.

Se Vuçiçi mund të ishte ai që nënshkruan marrëveshjen është i shquar, duke qenë se në vitet 1990 ishte pjesë e partisë Radikale, e cila kërkoi një Serbi të Madhe dhe mbështeti formacionet politike dhe ushtarake serbe që luftonin në Kroaci, Bosnje dhe Kosovë. TIRANA TODAY

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Aksion si në filma/”Policia, hape derën”, shënjestra u ikën nga “duart”

Një makinë e cila u shpëton policëve, dhe një gazetar që e shtrijnë në tokë vetëm sepse filmoi operacionin. Ka qënë kjo skena që...

Nostalgji futbolli/ Henry flet për Messin: “Nuk di nëse Ronaldo do e bënte…”

Thierry Henry në një intervistë me Rio Ferdinand: "Nuk e di nëse e keni parë ndonjëherë Ronaldon të bëjë atë që dot'ju them për Messin...

Studimi/ Muzika i ndihmoi njerëzit të përballonin pandeminë

Dpa/ Një studim me më shumë se 5,000 njerëz të karantinuar në tre kontinente tregoi se më shumë se gjysma prej nesh përdori muzikë...

Po filmonte aksionin e policisë/ Gazetari: Më shtrinë barkas…

Një situatë e sikletshme i ka ndodhur gazetarit të “News24” Ergys Gjençaj, i cili është shoqëruar nga policia, pasi filmoi një aksion të uniformave...

Aksion anti-dro*ë në zonën e “Vorrit të Bomit” në Tiranë, arratiset një person

Një aksion anti-drogë është zhvilluar mesditën e sotme në zonën e “Vorri i Bomit” në kryeqytet, ku burimet paraprake, ende jo zyrtare njoftojnë për...