E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

BE nuk e njeh ‘Mini-Shengenin’ e Serbisë

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Nga Shaban Murati

Në 10 nëntor 2020 në Sofie të Bullgarisë u mbajt samiti BE-Ballkani Perëndimor.

As në konkluzionet përfundimtare të samitit, as në fjalën e mbajtur në samit nga presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen, as në fjalën e mbajtur nga përfaqësuesi i lartë i politikës së jashtme dhe nënpresident i Komisionit Europian Josep Borrel, as në fjalën e Komisionerit të BE për Fqinjësinë dhe Zgjerimin Oliver Varhelyi dhe në asnjë dokument zyrtar të BE, nuk u përmend asgjëkundi dhe asnjëherë fjala “mini Shengen ballkanik”.

Samiti elaboroi dinamikën e integrimit europian dhe rajonal të Ballkanit Perëndimor në suazën e “Procesit të Berlinit”, të iniciuar nga kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel në vitin 2014, që integrimin europian dhe rajonal të Ballkanit Perëndimor do ta drejtojë Brukseli.
Kemi një provë të re madhore zyrtare se BE e nuk e njeh dhe e injoron projektin “mini Shengen” të Serbisë, sepse BE synon ta integrojë Ballkanin Perëndimor në BE dhe jo në një “Jugosllavi të Re”, të dominuar nga Serbia.

Lexo edhe :   Ahmet Zogu dhe heronjtë që vetëkrenohen

Kjo provë e re zyrtare e BE e mospërfilljes së projektit serb të “mini Shengenit ballkanik” u demonstrua në samit para syve të drejtuesve të pranishëm të qeverive dhe të diplomacive të vendeve të Ballkanit Perendimor, dhe duhet t’u shërbejë atyre si ilaç për t’u shëruar trullosjen e rrezikshme nga hashashi politik serb i “mini Shengen.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

Britania u bë vendi i parë në botë që zyrtarizoi vaksinën kundër koronavirusit, që pritet të nisë të mërkurën e javës që vjen. Zyrtarët...

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...

32 vite në skenë/Altin Shira: Shqiptarët dikur ishin më dorëlëshuar

Altin Shira, me plot 32 vite në skenë, vijon të jetë i kërkuar nga publiku. Si një artist me shumë vite karrierë, Altin Shira...

Kina e zgjeron sfidën ndaj Perëndimit, po synon që të ‘pushtojë’ hënën

Nga: Pierre Haski “Internazionale” Sfida midis fuqive të mëdha, nuk është e kufizuar vetëm në planetin tonë. Në rast se në të shkuarën hapësira ishte...