E diel, 17 Janar, 2021
5 C
Tirana

Argjentina bëhet vendi i parë latin që aprovon vaksinën ruse kundër Covid-19

Argjentina u bë vendi i parë i Amerikës Latine që miratoi përdorimin emergjent të vaksinës ruse Sputnik V, për të ndaluar përhapjen e COVID-19.

Tashmë vendi po pret një ngarkesë prej 300,000 dozash që do të ngarkohet në Moskë përpara se të kthehet në Buenos Aires të enjten para mesditës.

“ANMAT (Administrata Kombëtare e Barnave, Ushqimit dhe Teknologjisë Mjekësore) ka rekomanduar Ministrin e Shëndetësisë të japë Autorizimin Urgjent të vaksinës Sputnik V,” tha një deklaratë e botuar nga Ministria e Shëndetësisë të mërkurën.

Zyrtarët nga Ministria e Shëndetësisë kishin udhëtuar kohët e fundit në Rusi për të mësuar në lidhje me cilësinë dhe sigurinë e vaksinës.

Vaksina ruse është kritikuar nga shkencëtarët pasi sipas tyre nuk ishin bërë testime në shkallë më të gjerë. Prodhuesit e saj pretendojnë se është 90% efektive ndërsa kritikët thonë se është një mjet për të rritur influencën gjeopolitike të Rusisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

A mundet Trumpi ta falë veten?

Teksa po përgatitet që të përfundojë një mandat të trazuar katërvjeçar si president i Shteteve të Bashkuara dhe po përballet me gjykim të mundshëm...

Veliaj-Bashës: Sa të jem unë kryetar bashkie nuk të jap leje për vilën e 5-të

Nga Kavaja, ku zhvilloi një takim me strukturat e PS-së, drejtuesi politik i socialistëve për qarkun e Tiranës, Erion Veliaj, tha se kreu demokrat...

Beteja e humbur e Lulzim Bashës me kauzën e varfërisë

Nga: Alfred Peza Nëse historia e demokracive te vjetra e të reja, ka patur ndonjëherë ndonjëherë një rast tipik kur një lider politik e ka...

Covid-19/ Kina ndërton spitalin me 1,500 shtretër për vetëm 5 ditë (Foto)

Kina ka përfunduar ndërtimin e një spitali me 1,500 dhoma për pacientët me Covid-19 ,për të luftuar një rritje të infektimeve, për të cilat...

Pandemia/ Austria vazhdon izolimin deri më 7 shkurt

Austria e ka zgjatur masën e izolimit deri më 7 shkurt, teksa autoritetet shprehen të alarmuar për rritje të rasteve për shkak të varianteve...