E enjte, 3 Dhjetor, 2020
8 C
Tirana

Aplikime online për punë në shtet

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Situata me koronavirusin detyroi edhe Drejtorinë e Administratës Publike (DAP) që bën edhe rekrutimet për punësimet në administratë, që të shtynte pa afat procedurat. Por tashmë janë aktivizuar vakancat e para për të cilat është bërë njoftimi në faqe, teksa DAP ka nxjerrë edhe dy udhëzues për mënyrën sesi do të vijohet me procesin e rekrutimit.

Në kuadër të distancimit social edhe nga administata do të operohet përmes kanaleve të tjera të komunikimit, që do të thotë se intervistat dhe testimet do të kryhen online. Sa i takon testimeve, udhëzuesi jep hap pas hapi proceduren.

Kështu udhëzuesi sqaron se aplikanti do të njoftohet nëpërmjet postës elektronike për datën dhe orën e zhvillimit të testimit.

“Sigurohuni që të mbani mend email-in dhe fjalëkalimin me të cilin keni aplikuar në platformën online të Departamentit të Administratës Publike”, thuhet në udhëzues dhe nëse nuk arrini të mbani mend këto kredenciale mundësohet një link për t’i rimarrë.

Sa i takon testimit udhëzuesi sqaron se në ditën e këtij testimi 15 minuta përpara orës së fillimit duhet të klikohet në linkun: https://etesting.administrata.al/

“Përpara fillimit të testimit, ju këshillojmë të mbyllni të gjitha programet e panevojshme dhe sigurohuni që kompjuteri juaj nuk është duke bërë ndonjë përditësim (update). Plotësoni adresën e emailit dhe fjalëkalimin tuaj. Shtypni “Log In” për të hyrë në testim!” sqaron udhëzuesi.

E kështu hap pas hapi udhëzuesi orienton të interesuarit përgjatë gjithë procesit deri në kualifikimin ose jo të tyre.

Një tjetër udhëzues është ai për intervistat online ku sqarohet se pas testimit me shkrim, nëpërmjet postës tuaj elektronike do të njoftoheni për datën dhe orën gjatë së cilës do të zhvillohet intervista.

“Merrni masa që gjatë periudhës kohore të intervistës të dispononi një kompjuter me kamera dhe mikrofon dhe me lidhje në internet sa më të shpejtë e të qëndrueshme”, nënvizon udhëzuesi. Të plotë këto dy udhëzues i gjeni mëposhtë(duke kilkuar mbi tituj)

1.Testimi Online – Udhëzime për pjesëmarrësit

2.Intervista Online – Udhëzime për zhvillimin e intervistës me lidhje video

Burimi: Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions/ PSG hakmerret ndaj Junajtid, zbaviten Juventus dhe Barcelona

Kanë përfunduar 6 sfidat e parafundit të Ligës së Kampionëve, të zhvilluara mbrëmjen e sotme, ku u regjistruan në total plot 19 gola. PSG ka...

Koronavirusi/ Gjermania do t’i zgjasë masat parandaluese deri në 10 janar

Qeveria në Gjermani ka marrë vendim që bllokimi të zgjasë deri në 10 janar. Sipas mediave të huaja, kancelarja Angela Merkel bëri të ditur vendimin...

‘E shoh veten në Kuvend’/ Pano Soko: S’dua të jem në pushtet, por në opozitë

Kandidati i “Nismës Thurje” Pano Soko ka deklaruar se nuk e kërkon pushtetin, por do që të jetë në opozitë. Në një intervistë për Report...

Denaj: Vitin tjetër do të kemi rritje ekonomike 10.6%. Ekspertja e kundërshton

Tërmeti i 26 nëntorit dhe më pas pandemia e Covid-19 shkaktuan një goditje të ekonomisë shqiptare, dhe vuri në pah mos-përgatitjen e duhur të...

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi

Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të gjithë botën gjatë...