E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Anija “Ever Given” largohet nga Kanali i Suezit pas marrëveshjes me Egjiptin

Egjipti lëshoi ​​Ever Given, një anije të madhe kontejnerësh që pati bllokuar Kanalin e Suezit në fillim të këtij viti pasi autoritetet e rrugës ujore dhe pronarët japonezë të anijes arritën një marrëveshje mes tyre. Lirimi i anijes së transportit i jep fund një ngërçi që zgjati më shumë se tre muaj pasi anija ishte bllokuar në bazë të një pretendimi të ngritur nga Autoriteti i Kanalit të Suezit (SCA).

Anija me flamur panamez u zhvendos më 29 mars, gjashtë ditë pasi u anua gjatë një stuhie rëre dhe bllokoi kanalin, duke prishur trafikun në një nga rrugët më të ngarkuara të transportit dhe duke shkaktuar efekt zinxhir në të gjithë botën.

Anija me gjatësi 400 metra, më vonë u ankorua në zonën e Liqeneve të Mëdha, një pjesë më e madhe e kanalit. Të Mërkurën, përfaqësuesit ligjorë të SCA-së dhe pronarët e anijes nënshkruan një marrëveshje të pazbuluar kompensimi.

Pas nënshkrimit të marrëveshjes, Ever Given u pa duke lundruar nga Kanali Suez. Media egjiptiane raportoi se ajo do të shkonte në Roterdam, Holandë. Pamjet e drejtpërdrejta nga stacionet televizive egjiptiane treguan se anija me flamur Panamez po largohej ndërsa një grup udhëzuesish me uniformë valëvisnin flamurin Egjiptian.

SCA fillimisht kërkoi 950 milion dollarë kompensim, para se të ulte kërkesën në 550 milion dollarë, sipas mediave egjiptiane. Të martën, një gjykatë egjiptiane lëshoi ​​një urdhër që lejon lirimin e Ever Given. Kanali i Suezit, i cili lidh Mesdheun me Detin e Kuq, është një nga burimet kryesore të të ardhurave të Egjiptit, së bashku me turizmin dhe dërgesat e emigrantëve. /Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...