E enjte, 27 Janar, 2022
-2.5 C
Tirana

Ahmetaj flet për rritje ekonomike, qytetarët nuk ia përtojnë: Lëre propagandën politike, na gjeni punë!

Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, përmes të dhënave i është kundërpërgjigjur akuzave të PD-së. Ai citon se gjatë harkut të një viti, më konkretisht gjatë periudhës Qershor 2017- Qershor 2018, janë hapur 38 mijë vende të reja pune në ekonomi.

Në shtatë-mujorin e parë të vitit 2018, janë shtuar mbi 10 mijë biznese të reja (efekti neto nga diferenca mes bizneseve të reja të regjistruara rishtazi dhe atyre të ç’regjistruara).

Duke iu përgjigjur zërave që flasin për krizë, Ahmetaj nënvizon se rritja ekonomike aktualisht është 4.5 herë më e lartë, se ajo që gjetën në 2013.

Por teksa ministri flet për vende pune e rritje ekonomike, qytetarët e kanë cilësuar këtë si një fasadë, pasi ata nuk po ndjejnë rritje në buxhetin e tyre.

Një qytetar i shkruan ministrit se janë të lodhur nga propaganda, dhe se duhet të mendojnë për popullin, pasi s’ka vende pune.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa nga 360 mijë banorët e rritur të 6 bashkive do të votojnë?

Nga: Eduard Zaloshnja Ministria e Brendshme ka publikuar sot listën përfundimtare të zgjedhësve për zgjedhjet e pjesshme vendore për kryetar bashkie, për 6 njësitë qeverisjes...

Basha i jep postin e rëndësishëm Roland Bejkos

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, ka caktuar si drejtues politik të qarkut Gjirokastër, anëtarin e Kryesisë së partisë Roland Bejko. Është Sekretari i Përgjithshëm,...

Manja prezanton drejtorin e Shërbimit të Provës, dhe i jep urdhrin e prerë

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja, ka prezantuar sot Drejtori i ri të Shërbimit të Provës, Ervin Hoxha. Ky i fundit e mori këtë detyrë,...

Lulëzim Basha, kryetar për dyqind lekë

Nga: Lorenc Vangjeli Tridhjetë e kusur vite më parë, dyqind lekë, (të rinj), ishte paga minimale e 15-të ditëshit për një punëtor. Me aq para,...

Basha ia beson Shkodrën Alibeajt

Kryedemokrati Basha ka emëruar si drejtues politik në Shkodër deputetin Enkelejd Alibeaj, pas dorëheqjes së Helidon Bushatit. Basha ka zgjedhur si drejtues politik të qarkut...