E enjte, 16 Shtator, 2021
32.5 C
Tirana

Afganistan/Fati i Luginës së Panjshir në ekuilibër mes luftimeve të ashpra

Fati i Luginës Panjshir të Afganistanit – mbajtja përfundimtare kundër kontrollit të talebanëve – qëndron në ekuilibër ndërsa luftimet e ashpra vazhdojnë.

Burimet talebane i thanë agjencisë së lajmeve ‘Reuters’, se ata kishin pushtuar zonën, por luftëtarët e rezistencës me të cilët po luftojnë, e mohuan këtë. Një nga udhëheqësit e rezistencës, Amrullah Saleh, hodhi poshtë pretendimet se ai kishte ikur, por tha se situata ishte “e vështirë”.

Luftimet në Panjshir raportohet se kanë lënë qindra të vdekur. Në Kabul dhe qytete të tjera disa njerëz u vranë dhe të tjerë u plagosën nga të shtënat festive, thonë raportet.

Lugina Panjshir, në veri të kryeqytetit Kabul, është një nga provincat më të vogla të Afganistanit, dhe e vetmja që nuk ka rënë në duart e talebanëve.

Kështjella tradicionale anti-talebanë është shtëpia e diku midis 150.000 dhe 200.000 njerëzve dhe është e fshehur prapa majave të maleve.

Rezistenca – e cila përfshin ish -anëtarë të forcave afgane të sigurisë dhe milicitë lokale – udhëhiqet nga udhëheqësi fisnor lokal Ahmad Masoud. Babai i tij luftoi me sukses sovjetikët që pushtuan në vitet 1980, dhe talebanët në vitet 1990.

Në një video mesazh dërguar ‘BBC’, Saleh, një ish-nënkryetar i Afganistanit, tha se kishte pasur viktima nga të dyja palët.

“Nuk ka dyshim se jemi në një situatë të vështirë. Ne jemi nën pushtimin e talebanëve”, tha ai.

Por ai shtoi: “Ne nuk do të dorëzohemi, ne jemi duke qëndruar për Afganistanin”.

Ai tha se po ndante videon për të siguruar njerëzit se raportet që sugjeronin se ai ishte larguar nga vendi ishin të rreme. Megjithatë ‘BBC’ nuk ishte në gjendje të konfirmonte në mënyrë të pavarur vendndodhjen e tij.

Lexo edhe :   Skenarët botërorë 20 vjet pas sulmeve të 11 Shtatorit
Lexo edhe :   Skenarët botërorë 20 vjet pas sulmeve të 11 Shtatorit

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....