E diel, 13 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

A mund të infektohemi përmes syve? Doktori i njohur tregon pasojat fatale

Njerëzit mund të infektohen edhe përmes ajrit. Këtë e konfirmoi Organizata Botërore e Shëndetit në fillim të këtij muaji. Një nga mënyrat që piklat mund të hyjnë në trupin tuaj është përmes syve.

Por gjithashtu ekziston mundësia që të infektoheni duke prekur një sipërfaqe të kontaminuar, dhe më pas të prekni syrin. Këtë tezë e mbështet Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Pas disa muajve që po jetojmë me pandeminë, në dritë kanë dalë “dëshmi të reja”. Më herët është konfirmuar se COVID-19 mund të hyjë në trupin tonë përmes hundës dhe gojës. Frika tjetër që na shtohet, lidhet me faktin se koronavirusin mund ta marrim edhe nëpërmjet syve.

“Ekziston mundësia që një person mund të infektohet me COVID-19 nga sytë”, tha Dr. Thomas Steinemann, zëdhënës klinik i Akademisë Amerikane të Ophthalmology.

“Po, virusi qëndron në ajër”, tha Steinemann për CNN dhe shtoi se “A mund të infektohemi përmes syve? Sigurisht”.

“Megjithatë, kontraktimi i virusit përmes syve tuaj është më pak i mundur sesa përmes hundës ose gojës”, u shpreh Steinemann.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Belgjika mposht me lehtësi Rusinë, Lukaku i dedikon golin Eriksen (Video)

Përfundon ndeshja midis Belgjikës dhe Rusisë, e vlefshme për grupin B të kompeticionit europian ''EURO 2020''. Skuadra e drejtuar nga Martinez ka shkatërruar rusët...

VOA: Takimin më të vështirë, Biden do e ketë me Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohet me presidentin amerikan Joe Biden të hënën në takimin e nivelit të lartë NATO-s për diskutime...

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një ligj që po vlerësohet se mund të pengojë përpjekjet për ekspozimin e korrupsionit ose kërkesën për llogaridhënien...

Itali: Vaksinimi me AstraZeneca, vetëm për personat mbi 60 vjeç

Vaksina Astrazeneca në Itali do të përdoret vetëm për njerëzit mbi 60 vjeç. Lajmi vjen pas rasteve të rralla të trombozës që kanë ndodhur...

Shqipëria ngjitet në çatinë e botës, por me cilat prioritete?

Shqipëria u zgjodh dje anëtare e përkohshme në Këshillin e Sigurimit. Duke filluar nga 1 janari i vitit 2022, Shqipëria do të ulet për...