E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Champions/ Një ditë para finales, gjithçka duhet të dini mbi përballjen

Përballja në finalen e Champions League midis Mançester Sitit dhe Çelsit mbetet e vështirë për t’u parashikuar.

Siti ka fituar titullin në kampionatin e përbashkët por që nga ardhja e Thomas Tuchel, Çelsi ka qenë e vetmja skuadër që duket se ka përgjigjet për 11-shen e frikshme të Pep Guardiolës.

Blutë e Mançesterit më në fund kanë mundësinë të përmbyllin një dekadë dominimi në Premier League duke ngritur Championsin e tyre të parë këtë fundjavë.

Sidoqoftë, Çelsi ka precedentë për prishjen e parashikimeve në finalet e Ligës së Kampionëve, kujtojmë finalen e 2012-ës ndaj Bajernit dhe do të kenë padyshim siguri në vetvete se mund të bëjnë të njëjtën gjë edhe një herë nesër në mbrëmje.

Kur eshte?

Ndeshja luhet nesër në 29 maj në 21:00, në Porto.

Si mund ta shikoj?

Ndeshja do të transmetohet drejtpërdrejt në Tring për Shqipërinë. Kujtojmë që përpos platformës private nga sezoni i ardhshëm do të jetë TV publik shqiptar që do të transmetojë nga një ndeshje të Uefa Champions League në javë.

Cilat janë të rejat më të fundit nga dy kampet?

Dy pikëpyetjet kryesore ldhur me formën fizike vijnë nga Çelsi dhe kanë të bëjnë me portierin Edouard Mendy dhe dominuesin e mesfushës N’Golo Kante.

Por të dy u kthyen në stërvitje në fillim të kësaj jave dhe pritet të jenë të gatshëm për Thomas Tuchel në finalen e Ligës së Kampionëve.

Ndërkohë, Pep Guardiola ka një skuadër të plotë nga ku mund të zgjedhë pasi frika se Ilkay Gundogan do të mungojë ka kaluar.

Do të jetë ndeshja e fundit e eksperiencës dhjetë vjeçare të Sergio Agueros me Mançester Sitin, por nuk pritet të startojë si titullar duke pasur parasysh mungesën e minutave në fushë gjatë gjithë sezonit.

Formacionet e mundshme:

Siti: Ederson; Walker, Dias, Stones, Zinchenko; Fernandinho, Gundogan, Silva; Mahrez, De Bruyne, Foden

Çelsi: Mendy; Silva, Rudiger, Christensen; Azpilicueta, Jorginho, Kante, Chilwell; Mount, Pulisiç; Werner

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...